KBÜ’lü uluslararası öğrencilerin Doğu Ekspresi ile Sarıkamış yolculuğu

Karabük Üniversitesinin uluslararası öğrencileri, Türkiye’nin en uzun tren yolculuklarından biri olan Doğu Ekspresi ile Ankara’dan Kars’a kadar yolculuk yapıp ardından Sarıkamış Şehitlik Anıtı’nı ziyaret ettiler.

Yemen, Irak, Cibuti, Moritanya, Mali, Ürdün, Fas, Somali gibi 15 farklı ülkeden 50 uluslararası öğrenci, Sarıkamış Harekatı’nın 104. yılı dolayısıyla Sarıkamış şehitlerini anma etkinliğine katıldı. Uluslararası öğrenciler, Türkiye’de son günlerde yoğun ilgi gören ve Mart ayı sonuna kadar yer bulunmayan Doğu Ekspres ile Ankara’dan Kars’a tren yolculuğu yaptı. İlk defa Doğu Ekspres ile yolculuk eden uluslararası öğrenciler, karla kaplı dağların arasından geçerken muhteşem manzaralar karşısında keyifli anlar yaşadılar. Doğu Ekspresi’yle yapılan yolcuğun ardından öğrenciler, Sarıkamış Şehitlik Anıtı’nı ziyaret etti.

Karabük Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ve Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen program, Üniversiteden başlayarak akşam saatlerine doğru Ankara Garı’ndan Doğu Ekspresi ile devam etti. Güzel manzaralar eşliğinde 24 saat süren tren yolculuğu, Karabük Üniversitesi öğrencilerine keyifli anlar yaşattı. Ankara – Kars arası yolculuğun sonunda öğrenciler şehitleri anma etkinliğine katılarak 3 bin 180 rakımlı Allahuekber Dağları’nda şehit düşen Mehmetçikler için dua okudu.

Sarıkamış Şehitlerini anma etkinliğinin ardından Kars Kalesi ve Evliya Camii ziyaret edildi. Türkiye’nin başka bir kültürü ile tanıştıklarını ifade eden öğrenciler Kars’ın yerli insanları ile sohbet ederek keyifli dakikalar yaşadı. Ailelerine Kars yöresine ait hediyelik eşya satın alan öğrenciler, farklı bir kültürle tanıştıkları için memnuniyetlerini dile getirdiler.

Uluslararası öğrencilerin favori yemeği Kars yöresine ait “Piti Kebabı” oldu

Etkinliğin ardından dönüş tekrardan Doğu Ekspres treni ile sağlandı. Yolculuk esnasında Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından bilgi yarışması düzenlendi. Yarışmada sorulan sorular tren yolculuğu, Sarıkamış Harekatı ve Kars gezisi sırasında gördükleri ve öğrendikleri yerlerden oluştu. Soruları bilen öğrencilere satranç oyunu hediye edildi. Doğu Ekspresi yolculuğunda her durakta farklı kültürel lezzetleri tadan öğrencilerin en sevdiği yemek Kars yöresine ait ‘Piti’ yemeği oldu.

Karabük Üniversitesinin uluslararası öğrencileri Kars gezisi ile ilgili duygularını Külliye Karabük’e anlattı.

“Sarıkamış şehitlerini anmaya geldik”

Somali’den eğitim almak için gelen TÖMER öğrencisi Zahra Hussein, “Sarıkamış şehitlerini anmaya geldik, büyük bir üzüntü duyuyorum ve tüm şehitleri rahmetle anıyorum.” ifadelerini kullandı.

“Sarıkamış’a bir daha gelelim deseniz yine gelirim”

Sarıkamış’ta olmaktan dolayı büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Somalili Nasra Ali, “Tüm şehitlerimizi rahmetle ve saygıyla anıyorum. Sarıkamış’a bir daha gelelim deseniz yine gelirim.” dedi.

“Kars’ta Türkiye’nin başka ve yeni bir kültürünü öğrendim”

Suudi Arabistan’dan gelen İslam Alhasan, Sarıkamış’a geldikten sonra duygularının daha da yoğunlaştığını belirterek, “Ben Kars’ta Türkiye’nin başka ve yeni bir kültürünü öğrendim. Bu benim için çok güzel ve anlamlı bir duygu oldu. Sarıkamış’ta o duyguyu biz de hissettik, şehitleri rahmetle anıyorum. Aynı zamanda Karabük Üniversitesi bize bu imkanı sunduğu için teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

“Ülkeme geri döndüğümde Sarıkamış’ı anlatacağım”

Son olarak Türkmenistan’dan eğitim almak için Karabük Üniversitesi’ne gelen Aygüzel Cumanazarova ise ülkesine geri döndüğünde Sarıkamış’ı herkese anlatacağını belirterek, “Burası çok soğuk ve askerler burada savaşarak değil soğuktan şehit olmuşlar, bu beni çok üzdü.” diye konuştu.

“Harika bir geziydi, yeni kültürler gördüm”

TÖMER öğrencisi Mucahit Muhammed, “Harika bir geziydi. Yeni arkadaşlar ile tanıştım. Yeni kültürler gördüm. Bu benim için harika bir şey.” sözlerini kullandı.

“Bize bu geziyi sunduğu için Rektör Prof. Dr. Refik Polat’a çok teşekkür ederiz”

Suriyeli Ayman Harks ise “Karabük’ten Kars’a uzanan bu güzel geziyi bize sunan Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’a ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Bize beş gün boyunca çeşitli Türk kültürünü tanıtan, bizimle eğlenceli vakit geçiren ve bu uzun yolculuğu mutlu bir şekilde bitirmemiz için çaba sarf eden hocalarımıza çok teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“Sarıkamış hepimiz için çok önemli”

Doğu Ekspres tren yolculuğu sonunda duygularını paylaşan Sağlık Kültür ve Spor Başkanı Bünyamin Gün de yolculuk sırasında öğrencilerle çok keyifli vakit geçirdiklerini belirterek konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Bu yolculuk sadece kültürel ve tarihsel bir yolculuk değil aynı zamanda öğrencilerimizin Türkiye’yi daha yakından tanımalarına, tarihimize daha yakından şahit olmalarına vesile oldu. Sarıkamış bizim kanayan bir yaramızdır çünkü biz buradaki 90 bin askerimizi savaşarak değil buradaki doğa şartlarından dolayı şehit verdik. Farklı ülkelerden gelen öğrencilerimizle aramızda birebir sınır bağı olmasa da gönül bağımız var. Bu sebep ile bizler uzak coğrafyalardan gelen bu öğrencilerimizi çok önemsiyoruz.”

Haber – Fotoğraf: Eda Yalçın, Kübra Malkoç

Benzer Haberler