KBÜ’nün TEKNOFEST Başarısı

Karabük Üniversitesinin TEKNOFEST 2022 takımları Samsun’da düzenlenen farklı kategorilerdeki yarışmalarda büyük başarılara imza attı.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından bu sene beşincisi düzenlenen ”Ayakları yere basmayan festival” olarak bilinen ve gençleri teknoloji ile buluşturmayı amaçlayan TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji festivali 2022 kapsamında gerçekleştirilen yarışmalarda Karabük Üniversitesi (KBÜ) takımları büyük başarılar gösterdiler. 30 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında Samsun Çarşamba Havalimanında gerçekleşen TEKNOFEST 2022 KBÜ’ye 3.lük ve 2.lik getirdi.

Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Yaşar ve Prof. Dr. Mücahit Coşkun, Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. M. Tahir Güneşer, Öğrenci İşleri Daire Başkanı Özcan Büyükgenç TEKONFEST 2022’ye katılan KBÜ’lü öğrencileri festival alanında ziyaret ederek projeler hakkında bilgiler aldı.

Karabük Üniversitesinden 39 farklı kategoride TEKNOFEST 2022’ye katılan 55 ekipten 12 tanesi finallere yükselirken, finallere yükselen ekiplerden iki tanesi büyük ödülü almaya hak kazandı. Finale yükselen takımlar; Tarım Teknolojileri yarışmasında KAR-TEK ve Marsera, Uluslararası Serbest Görev İHA yarışmasında Sungur, Orta İrtifa Roket yarışmasında Kartekin Atalay, Model Uydu yarışmasında Bürküt Model Uydu ve Pusat Model Uydu, Sağlıkta Yapay Zeka (iki kategori) KGM Black Night AI, Hyperloop yarışmasında Hicaz HYPERLOOP, Savaşan İHA yarışmasında KGM Black Night ve Sabit Kanat İHA yarışmasında Bürküt İHA oldu.     

12 ekipten dereceye girerek büyük ödülü almaya hak kazanan iki takımdan biri bu yıl ilki düzenlenen Çip Tasarım yarışması Analog Tasarımı kategorisinde 11 takım arasından 3. olan KBÜ Dr. Öğr. Üyesi Cihat Şeker danışmanlığında KÜP-X takımı, diğeri ise TEKNOFEST’te ilk defa gerçekleştirilen Dikey İnişli Roket yarışmasında 108 ekip arasından 2. olan KBÜ Dr. Öğr. Üyesi Cihan Mızrak danışmanlığında Atalay Roket takımı oldu.

Karabük Üniversitesi olarak TEKNOFEST 2022’ye katılan bütün takımlarımızı performanslarından dolayı tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

 

Benzer Haberler