“Kudüs bizim canevimizdir”

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Yakup Koçyiğit, Kudüs’ün dini önemi üzerinde durarak yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. 

Gazetemiz Külliye Karabük’e konuşan Koçyiğit, bu saldırıyı Müslümanların can evine yapılmış bir saldırı olarak değerlendirirken Kudüs’ün ancak ‘İslam şehri’ kaldığı sürece barış yurdu olabileceğine dikkat çekti. Koçyiğit “Bir asra yakın zamandır, can evimize yerleşen bir ur gibi türlü zulüm ve eşkıyalıkla Filistin’i işgal eden, Allah’ın (c.c) mübarek kıldığı bu beldeleri, Kudüs’e, Mescid-i Aksa’ya kan ağlatan Yahudi, dün itibariyle Kudüs’ü Yahudi devletinin başkenti ilan ettirerek şekavetine bir yenisini eklemiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

Kudüs’un asırlarca İslam’ın ilim ve kültür merkezliğini yapmış ve birçok âlim yetiştirmiş bir İslam şehri olduğunu belirten Koçyiğit “Bugün olduğu gibi tarihinde de haçlıların meş’um saldırıları ve işgallerine maruz kalmış bu belde, tarihteki o zilletinden Selahaddin-i Eyyûbî’nin komutasındaki kutlu ordunun sefer ve gayretiyle kurtulmuş, aydınlığa kavuşmuştur.” dedi.

Kudüs’e yapılan saldırıyı çeşitli desiselerle uyutulmuş ve uyuşturulmuş bir buçuk milyar İslam âleminin uyanması ve ayağa kalkması için bir vesile teşkil edeceğine inandığını ifade eden Koçyiğit “Rabbimden Müslümanlara birlik ve kardeşlik şuurunu vermesini diliyorum.” diye konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, 6 Aralık’ta yaptığı açıklamada Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını ve Tel Aviv’deki Büyükelçiliği buraya taşıyacaklarını açıklamıştı.

Haber: Kübra Demirci

Benzer Haberler