“Levir” filmine bir ödül daha geldi

Karabük Üniversitesi Radyo ve Televizyon Bölümü öğrencileri, Nusret Oğuzhan Yıldız ve Uğur Ersöz’ün çektiği “Levir” isimli belgesel film 6. Uluslararası İpekyolu Film Festivali’nde ödül aldı. 

Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen “6. Uluslararası İpekyolu Film Ödülleri” sahiplerini buldu.

Karabük Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı Bölümü öğrencileri  Nusret Oğuzhan Yıldız ve Uğur Ersöz’ün yönetmenliğini yaptığı, Öğr. Gör. Musa Ak’ın danışmanlığında çekilen “Levir” adlı belgesel film, 6. Uluslararası İpekyolu Film Ödüllerinde “Jüri Özel ödülünü” kazandı.

Ödül törenine Türk sinema camiasından çok sayıda isim katıldı.

Yarışmada Türkiye’nin yanı sıra Çin, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan, İtalya, Suriye, Hindistan, Irak, Yunanistan, İran, Afganistan ve Pakistan’dan 3 bin 58 film yer aldı. Rekor sayıda katılımın olduğu festivalde ‘Ulusal Belgesel Film’ yarışması kategorisinde “Jüri Özel ödülünü”, Karabük Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı Bölümü öğrencileri N. Oğuzhan Yıldız ve Uğur Ersöz’ün yönetmenliğini yaptığı “Levir” adlı belgesel film kazandı.

Ödül alan tek meslek yüksekokulu KBÜ oldu

“Levir” belgesel filmi daha öncede TRT Belgesel Film ödülleri ve Adana Film Festivali dahil olmak üzere ulusal ve uluslararası çok sayıda film festivalinde gösterilmiş ve ödül almıştı.  Ayrıca  6. Uluslararası İpekyolu Film ödüllerin de, ödül  alan filmlerin yönetmenlerinin çoğu profesyonellerden ve iletişim fakültesi öğrencilerinden oluşuyor. Festivalde ödül alan tek meslek yüksekokulu olarak Karabük Üniversitesi Safranbolu Meslek Yüksekokulu Radyo ve Televizyon Programcılığı dikkat çekti.

Yeni projeler için tüm hızla çalışmalarına devam eden öğrenciler, çekimlerini bitirdikleri ikinci belgeselin kurgusunu yapmak için Karabük Üniversitesine geldi. Karabük Üniversitesi Radyo Televizyon Bölümünün verdiği eğitimin kendilerine çok yarar sağladığını ifade eden öğrenciler, “Bizler festivallere gittiğimiz de meslek yüksek okulu radyo ve televizyon bölümü mezunu öğrencisine çok nadiren rastlıyoruz. Biz ise istisnalar arasındayız. Bunda hocalarımızın payı çok yüksek.” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler