Liseli öğrenciler KBÜ’nün Gastronomi mutfağında

Yortan Çok Programlı Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri Bölümü öğrencileri, Karabük Üniversitesinde yemek yaptı.

Karabük’ün Yenice ilçesine bağlı Yortan Çok Programlı Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri Bölümü öğrencileri, Karabük Üniversitsi (KBÜ) Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde uygulamalı eğitim aldı.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Araştırma Görevlisi Özkan Süzer tarafından uygulamalı olarak verilen eğitimde öğrenciler tavuk sarması, salata ve sufle tatlısı yaptı. İlk kez bir üniversite ortamında yemek yapma imkanı bulan 12 öğrenci, üniversite ortamını da yakından tanıma fırsatı yakaladı.

Yortan Çok Programlı Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri öğretmeni Tuğba Süter, öğrenciler için güzel bir deneyim olduğunu söyledi.

Süter, “Öğrencilerimizi üniversiteye teşvik etmek, böyle bir ortamı görmek amacıyla geldik. ‘Üniversite mutfağı ve ortamı nasıl, burada yapılacak ürünlerde neler kullanılıyor, teknikleri nedir’ bunlar anlatıldı ve yapıldı. Öğrencilerimiz genelde gastronomi ve mutfak okumak istiyorlar. Buraya gelince de heyecanlandılar, daha da teşvik oldular.” diye konuştu.

4 yıldır Yortan Çok Programlı Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri öğretmeni olarak görev yapan Fatih Bakkaloğlu da öğrenciler için yararlı bir uygulama olduğunu belirtti. Öğrencilerin bu kadar büyük bir mutfakta daha önce çalışmadığını aktaran Bakkaloğlu, şunları kaydetti:

“Şu anda toplu şekilde ve ekip olarak çalışma ortamını görüyorlar. Arkadaş ortamındayken durum farklı, büyük bir mutfağa geçtiklerinde ekip ruhuyla çalışmak farklı. Her biri birimlere ayrılmış durumda. Her biri farklı ekiplerle çalışıyorlar. Bu imkanı ve ortamı sınıf ortamında bulamıyoruz. Kendimize yetecek kadar mutfağımız var, servis atölyemiz var. Büyük mutfakta ve küçük mutfakla çalışmak arasında dağlar kadar fark var. Büyük mutfakta çalışmanın ruhunu da hissetmiş oluyorlar.”

11. sınıf öğrencisi Sema Göynük de ilk kez böyle bir ortamda yemek yapma imkanı bulduğunu ifade etti. Kendileri için yararlı bir uygulama olduğunu anlatan Göynük, “Çalışma ortamı çok iyi, mutfak da çok güzel. Aynı ortamda çalışmak ben de isterim, bu bölüme devam etmek istiyorum. Buna benzer bir atölyemiz var ama bu kadar iyi değil. Hayalim öncelikle 4 yıllık üniversite kazanmak, bölüm olarak da gastronomi istiyorum. Hayalim ünlü bir aşçı olmak.” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Benzer Haberler