‘Mühendislik öğrencileri ERP yazılımını öğrenmeden mezun olmayacak’

“Mühendislik öğrencisi ERP yazılımı öğrenmeden mezun olmayacak” sloganıyla 11.’si düzenlenen EN-ERP – Kurumsal Kaynak Planlama (Enterprise Resource Planning) eğitim programı üniversitemizde gerçekleştirildi.

Bilimtey Bilim Kulübü tarafından düzenlenen “EN-ERP 11” adlı eğitim programına konuşmacı olarak Lazzoni Mobilya Planlama Müdürü Ömür Demir ve Login Bilgisayar Yazılımları İş Çözümleri Yöneticisi Ahmet Savaş Göktürk katıldı.

Eğitim programında kurumsal kaynak planlaması ya da işletme kaynak planlaması anlamlarına gelen ERP’nin (Enterprise Resource Planning) güncel konuları ve durumu ele alındı.

İlk olarak programda konuşan Lazzoni Mobilya Planlama Müdürü Ömür Demir, öğrencilere Lazzoni Mobilya bünyesindeki ERP yazılımından bahsederek projelerini anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Login Bilgisayar Yazılımları İş Çözümleri Yöneticisi Ahmet Savaş Göktürk ise ERP hakkında pratik bilgiler verdiği konuşmasında ERP’nin tanımını şu sözlerle yaptı: “Türkçe karşılığı kurumsal kaynak planlaması ya da işletme kaynak planlaması anlamlarına gelen ERP’ nin işletmelerde mal ve hizmet üretimi için gereken iş gücü, makine, malzeme gibi kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayan bütünleşik yönetim sistemleridir.”

Ham maddeden mamule kadar tüm süreçlerin ERP sistemi ile yönetilmesinin önemli olduğuna vurgu yapan Göktürk “Elinde ne kadar ham madde olduğunu görmek isteyen işletme sahibi, ERP sistemi ile bunu öğrenebilir. Ayrıca ERP sisteminde üretimdeki değişkenlere ve siparişlere de bakılabiliyor.” diye konuştu.

ERP eğitim programı sonrasında akıllı telefonlar üzerinden iki sınav hazırlayan Ahmet Savaş Göktürk, iki sınavın da raporlarını anlık olarak sistemden aldı. İki sınavdan da 75 puan ve üstü alan öğrenciler Başarı Sertifikası almaya hak kazandı.

Haber: Melike Nur Doğan | Fotoğraflar: Mehmet Zahid Çetinkaya

 

Benzer Haberler