Öğrencilerimiz Sarıkamış’ta şehitlerimizi andı

Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat ve öğrencilerimiz Sarıkamış Şehitlerini anma etkinliğine katıldı.

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde gerçekleştirilen etkinlikte Türkiye’nin dört bir yanından vatandaşlar ile birlikte Karabük Üniversitesinden çoğunluğu uluslararası öğrenci olmak üzere 90 öğrenci yer aldı.

Sabahın erken saatlerinde otobüslerle Sarıkamış’ta bulunan yürüyüş toplanma alanına geçen öğrenciler burada edilen dualar ve ilahilere iştirak ederek Sarıkamış Şehitlerini andı. Edilen duaların ardından 20 bin kişi ile birlikte öğrencilerimiz de 4,5 kilometre uzunluğundaki zorlu parkurda yürüyerek şehitlerimizin geçmişte yaşadığı zorlukları bir nebze olsun anlama fırsatı buldu.

Öğrencilerle birlikte parkurda yürüyen Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat; ”Şehit askerlerimizin yaşadığı zorlukları biz de bugün öğrencilerimizle birlikte yaşamaya ve hissetmeye geldik. Onlar bu vatan için canlarını seve seve feda ettiler. Bu vesile ile başta Sarıkamış Şehitlerimiz olmak üzere vatan için canını feda eden tüm kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.” İfadelerini kullandı.

“Farklı coğrafyalardan olsak da bugün bu anma programı sayesinde aynı duyguları paylaştık.” diyen uluslararası öğrenciler ise bu imkanı verdikleri için başta Rektör Prof. Dr. Refik Polat olmak üzere, Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğüne ve Tömer Okutmanlarına teşekkür etti.

Sarıkamış Şehitlerini anma yürüyüşünden bir gün önce Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat ile birlikte binlerce yıllık tarihe sahip Ani Harabelerini de gezme fırsatı bulan öğrenciler gördükleri yerler hakkında şaşkınlıklarını gizleyemediler. Ayrıca öğrenciler ve Rektör Polat Ani ziyaretinden sonra Sarıkamış Kayak Merkezinde şehitlerimizin anısına yapılan kardan heykeller sergisinin açılışına da katıldı.

Benzer Haberler