Orman Fakültesinde oryantasyon programı düzenlendi

Karabük Üniversitesi Orman Fakültesinde “2019-2020 Akademik Yılı Açılış Dersi ve Oryantasyon Programı” düzenlendi.

Külliye Karabük

Karabük Üniversitesi Orman Fakültesi tarafından “2019-2020 Akademik Yılı Açılış Dersi ve Oryantasyon Programı” gerçekleştirildi.

Hamit Çepni Konferans Salonu’nda gerçekleşen açılış törenine Rektör Yardımcısı ve Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İzzet Açar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Zonguldak Orman Bölge Müdürü Zekeriya Beyazlı, kamu kurum ve kuruluş yöneticileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Programın açılışında konuşan Rektör Yardımcısı ve Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İzzet Açar, Orman Fakültesi öğrencilerinin çok şanslı olduklarını belirterek, “Türkiye’nin orman bakımından yüz ölçümü olarak birinci sıradaki ilinde yaşıyorlar. Karabük’ün yüzde 71 oranı ormanlarla kaplı. Burada Orman Fakültesi bu yönde bir önem arz ediyor. Biz 2020 yılı için Karabük Üniversitesi olarak dünya üniversite sıralamaları içerisinde ilk bine girdik. Bu 12 yaşındaki bir üniversite için çok dikkate değer bir başarı, bunda herkesin emeği var. Emeği olan herkese biz gerçekten minnet duyuyoruz, minnettarız. Türkiye’nin en fazla ormanına ve biyolojik çeşitliliğine sahip olan bir ilde uluslararası düzeydeki bir üniversitede bir orman fakültesinin olmasından daha doğal bir şey olamaz.” şeklinde konuştu.

Orman Fakültesinin açılış dersini veren Orman Bölge Müdürü Zekeriya Beyazlı ise mesleki deneyim ve tecrübelerini öğrencilerle paylaştı. Beyazlı konuşmasında işini severek yaptığını belirterek öğrencilere kariyer hayatları için yol gösterici tavsiyelerde bulundu.

Karabük ilinin orman bakımından çok önemli olduğuna değinen Beyazlı, “Sadece alansal olarak ilin yüzde 71’i değil taşıdığı ağaç türleri ve lokal iklim farklarıyla da Yenice ayrı bir dünyadır. Yenice’nin kendi içinde bile lokal yetişme muhitleri var. Kızılçamımız var. Karaçamımız var. Yani hiç beklenmedik türlerde var burada. Yani bir orman tarifi yapında bu Karabük’te olmasın yoktur manzarasına varana kadar.” diye konuştu.

Programda konuşma yapan Safranbolu Orman İşletme Müdürü Sema Altunay ise Orman İşletme Müdürlüğünün yıllık program ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ufuk Coşgun ise Orman Fakültesinin tanıtımı ile ilgili sunum gerçekleştirdi. Orman Fakültesinin değişim ve gelişim süreçlerine değinen Coşgun, “Orman Fakülteleri, dünya ormancılığındaki değişim ve gelişimleri değerlendirip bu süreçlerinde rol alarak, ülkemiz ve bölgemiz ormancılığının değişim ve gelişimine katkı vermeli. Bu değişim ve gelişimlere uyum sağlayabilecek mühendislik etik ilkeleri ve bilimsel çalışma ahlakına sahip mühendisler yetiştirmelidir.” şeklinde konuştu.

Program, Orman Fakültesi öğrencilerinin sordukları sorulara verilen cevaplarla sona erdi.

Benzer Haberler