Otizm ve Spor Semineri

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun düzenlediği ”Perşembe Etkinlikleri” kapsamında, KBÜ Kamil Güleç Kütüphanesi Konferans Salonunda ”Otizm ve Spor” adlı ilk seminer gerçekleştirildi.

 

Karabük Belediyesi Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdür Yardımcısı Cem Çaylı ”Bugün ‘Otizm ve Otizmde Spor’ ile ilgili bir sunum yapmak üzere burada bulunuyoruz. Öncelikle Beden Eğitimi bölümünde okuyan öğrencilerimize otizmin ne olduğunu anlatmaya çalışacağız. Bununla birlikte otizmde sporun ne olduğunu, nasıl faydaları olduğunu otizm ve spor alanı ile alakalı, mezun olacak öğrencilerimizin hangi çalışma alanlarında çalışabilecekleri ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. Spor dediğimiz olgu bireyin bilişsel, motor, duyu çalışmalarını geliştiren, onlara bu konuda katkılar sunan bir durum. Otizmli çocuklarımızda da genelde bilişsel ve duyusal motor becerilerinde zayıflıklar olduğu için bunların gelişmesinde sporun çok önemli bir etkisi var. Çocuğun kas sisteminin gelişmesinden bazı konularda zeka yürütmesine kadar birçok şeyi doğrudan etkilediğini çok net bir şekilde biliyoruz. Bu yüzden otizmle ilgili spor çalışmalarının doğru, kaliteli, ve etkin bir şekilde çocuğun ihtiyacına göre yapılması son derece önemlidir.” dedi.

Özel Eğitim Uygulama Okulu Beden Eğitimi Öğretmeni Murat Akdoğanoğlu ”Bugünü konumuz ‘Otizm ve Spor’. Ben kendi meslektaşlarıma mezun olduklarında hangi alanlarda çalışabileceklerini anlatacağım. Örneğin; Milli Eğitimin bünyesinde özel eğitim uygulama okulları var. Antrenörlük belgesi aldıklarında özel olarak çalışabilirler. Kendileri kulüp kurabilirler. Bu sayede kendilerine istihdam alanı sağlayabilirler.” dedi.

BESYO Müdürü Doç. Dr. Mustafa Şakir Akgül ”Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu olarak ‘Perşembe Etkinlikleri’ adı altında her perşembe etkinlik yapmayı planlıyoruz. Bu hafta ilkini düzenliyoruz. İlk konumuz ‘Otizm ve Spor’. ‘Otizm ve Spor’u seçmemizin sebebi son dönemlerde otizmli arkadaşlarımızın eğitiminde beden eğitiminin yeri net olarak anlaşılması. Dolayısıyla öğrencilerimizi hem bu konuda bilgilendirmeyi hem de ileriki dönemlerde bu alanda çalışma yapabilmelerine imkan sağlamayı düşünüyoruz. Bu bağlamda hem gelen arkadaşlarımıza, gelen hocalarımıza ve tüm misafirlerimize teşekkür ediyoruz. ” diyerek perşembe etkinliklerini haftalık gelenek haline getirmeyi planladıklarını belirtti.

İnteraktif şekilde gerçekleştirilen seminer, plaket takdimi ile son buldu.

 

 

Benzer Haberler