Prof. Dr. Akbaba: JESTECH dergimiz prestijli ESCI indeksi kapsamına alındı

Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Karabük Üniversitesi’nin uluslararası hakemli dergisi JESTECH Dergisi Baş Editörü Prof. Dr. Mehmet Akbaba, derginin prestijli ESCI indeksi kapsamına alındığını açıkladı.

Prof. Dr. Mehmet Akbaba

Derginin 21 yıl önce Teknoloji ismi ile Türkçe ve yerel bir dergi olarak yayın hayatına başladığını belirten Akbaba 2014 yılında Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi olarak uluslararası bir dergiye dönüştürülmesine karar verildiğini söyledi. Açıklamasının devamında Prof. Dr. Mehmet Akbaba, “Bu karardan sonra derginin adı Engineering Science and Technology-An Internatıonal Journal (JESTECH) olarak değiştirildi ve bu amaçla dünyanın en büyük yayın kuruluşlarından biri olan ELSEVİER BV ile anlaşmaya varıldı. Böyle prestijli bir yayın kuruluşu bünyesinde yayın yapmak doğal olarak güçlü bir maddi kaynakla desteklenmesi gerekmektedir. Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat hem mühendislik fakültesi dekanlığı döneminde hem de rektörlüğü boyunca bizlere gerekli maddi desteği sağladı. JESTECH ailesi olarak kendisine teşekkür ediyoruz.” dedi.

Her ay uluslararası birçok üniversiteden 400’den fazla makale geliyor

Güçlü ve çalışkan editörleri sayesinde JESTECH dergisinin yayın hayatına çok hızlı başladığını söyleyen Prof. Dr. Akbaba “Çok kısa bir sürede Çin, Hindistan, Ortadoğu ülkeleri, Afrika, Avrupa ve Amerika kıtalarındaki üniversitelerin akademisyenlerinden dergimize yoğun makaleler gelmeye başladı. Her ay 400’ den fazla makale almakta olan dergimiz Scopus tabanlı güçlü uluslararası hakemlik sistemini kullanarak oldukça yüksek seviyeli bir seçicilikle bu makalelerin en fazla %15 kadarını yayına kabul etmektedir.” şeklinde konuştu. Ayrıca Prof. Dr. Akbaba bu seçicilikleri sayesinde derginin kısa bir sürede Scopus, EBSCOhost, Directory of Open Access Journals (DOAJ), Academic Search (EBSCO), Academic Search Primer (EBSCO), TOC Primer, OmniFile Full Text Select ve Science and Technology Collection gibi uluslararası prestijli indeksler kapsamına alındığını da sözlerine ekledi.

Derginin uluslararası anlamda kalitesini ispatladığını ifade eden Prof. Dr. Akbaba “Tüm bu indekslerden daha önemlisi, dergimiz Ağustos 2017’de mühendislik ve fen bilimleri alanında en prestijli üçüncü indeks olan ESCI (Emerging Sources Citation Index) kapsamına alındı.” dedi. Prof. Dr. Akbaba JESTECH dergisinin bir veya iki yıl kadar izlendikten sonra dünyanın ikinci en yüksek endeksi olan SCI Expanded kapsamına alınacağını da belirtti.

Açıklamasının sonunda Prof. Dr. Mehmet Akbaba, “JESTECH dergimizin bu başarısı tüm Üniversitemiz camiasına hayırlı olsun. Dergimize maddi ve manevi desteğini esirgemeyen sayın Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat hocamıza, Mühendislik Fakültesi’nin süreç içindeki dekanlarına, Yardımcı Baş Editör İlker Türker hocamıza, dergimize özveri ile değerli katkılarda bulunan editörler kurulumuzun değerli üyelerine üniversitemiz ve dergimiz adına çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Benzer Haberler