TUSAŞ Strateji Başkanı: Kompozit geliştirmede Karabük Üniversitesi proje partnerimiz

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) Strateji ve Teknoloji Yönetim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Öztürk Üniversitemizin düzenlediği 1. Uluslararası İleri Malzeme ve İmalat Teknolojileri Konferansı’na katıldı.

Sempozyumda konuşan Prof. Öztürk; kompozit malzemenin havacılık endüstrisinde kullanımı ile ilgili bir sunum yaptı. Sunumunda, kompozit malzemesinin 1970’li yıllardan günümüze kadar havacılık endüstrisinde kullanımının arttığını, bazı uçaklarda bu kullanım oranının % 50’lere kadar çıktığını ifade eden Prof. Öztürk genç öğrencilere yönelik bilgi sahibi olmaları açısından, TAI’nin tanıtım videolarını ve bazı ürünlere (Atak helikopteri, insansız hava aracı ANKA ) yönelik gösteri videolarını izlettirdi.

Uçak, insansız hava aracı, helikopter ve Hürkuş’ta çok ciddi manada ileri teknoloji malzemelerle üretim yöntemleri kullanıldığını aktaran Prof. Öztürk, buradaki bütün teknolojilerin en ileri malzeme üretim teknolojisi içerdiğini vurguladı. Bunlardan en kritik olanlarından bir tanesinin de kompozitler olduğuna değinen Prof. Öztürk, bu ürünlerde çoğunlukla kompozit kullandıklarını, kompozit malzemelerin günümüzde en fazla ilgi gören malzemelerden birisi olduğunu söyleyerek kompozit malzeme geliştirmede Karabük Üniversitesinin de projenin bir partneri olduğunu ve kurum olarak havacılık sektörüne hizmet edebilecek her türlü proje çalışmalarına açık olduklarını ifade etti.

Konuşmasının devamında Prof. Öztürk lisans öğrencilerine ve lisans üstü çalışmalara yönelik araştırma konuları ile ilgili olarak önerilerde bulundu. Ayrıca Prof. Öztürk Üniversitemiz akademik personelleri ile proje bazında ortak çalışmalar yaptıklarını özellikle  sözlerine ekledi.

Haber Merkezi

Benzer Haberler