Prof. Dr. Fuat Sezgin Safranbolu Bilim ve Sanat Akademisi

Karabük Üniversitesi Safranbolu Bilim ve Sanat Akademisinin ismi, Karabük Üniversitesi Senatosu kararıyla “Prof. Dr. Fuat Sezgin Safranbolu Bilim ve Sanat Akademisi” olarak değiştirildi.

Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle 2019 yılının “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” olarak ilan edilmesinin ardından, Karabük Üniversitesi ile Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı (İBTAV) ve Kırıkkale Üniversitesi arasında imzalanan protokol kapsamında, Safranbolu Bilim ve Sanat Akademisinin ismi, Prof. Dr. Fuat Sezgin Safranbolu Bilim ve Sanat Akademisi olarak değiştirildi.

Karabük Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından ayrıca Prof. Dr. Fuat Sezgin’i ve Prof. Dr. Fuat Sezgin Safranbolu Bilim ve Sanat Akademisini öğrencilere anlatmak amacıyla katalog yapıldı. Katalogta Prof. Dr. Fuat Sezgin’in hayatı, eserleri ile İstanbul İslam ve Bilim Teknoloji Tarihi Müzesi ve  Prof. Dr. Fuat Sezgin Safranbolu Bilim ve Sanat Akademisi hakkında bilgiler yer alıyor.

2018 yılı Kasım ayında  “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” etkinlikleri kapsamında imzalanan protokole göre, İslam bilim tarihinin insanlığa yaptığı katkılar çerçevesinde Prof. Dr. Fuat Sezgin’i ve çalışmalarını ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtmak amacıyla 2019 boyunca farklı nitelikte çalışmalar yürütülmesi hedefleniyor.

Protokole kapsamında Karabük Üniversitesi ile birlikte Muş Alparslan Üniversitesi, Adıyaman Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hitit Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi, Piri Reis Üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin’i anlatmak, çalışmalarını genç kuşaklara aktarmak için 2019 boyunca çalışmalar yürütecek.

Benzer Haberler