Projeler ve tasarımlar sanayicilerle buluştu

Öğrencilerin, akademisyenlerin ve profesyonellerin proje ve tasarımlarını sanayicilerle buluşturan ‘Lagari Hasan Çelebi Proje Pazarı’ yarışması düzenlendi.

Karabük Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ile Bilimtey Bilim Kulübü ortaklığı ve aynı zamanda sanayi temsilcilerinin, kamu kurum ve kuruluşlarının destekleriyle ‘Lagari Hasan Çelebi Proje Pazarı etkinliği düzenlendi.

Büyük ödüle layık görülen proje Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Merve Tuna Kayılı’nın “Sürdürülebilir Mimarlık Hedefinde Atık Bazlı Yapı Malzemesi Üretimi” isimli projesi oldu.

Öğrencilerin, akademisyenlerin ve profesyonellerin proje ve tasarımlarını sanayicilerle buluşturduğu ‘Lagari Hasan Çelebi Proje Pazarı’ yarışmasında “Geleceğe Bir Adım” parolasıyla öğrenciler ve girişimciler fikirlerini ve projelerini görücüye çıkardı.

Öğrencilerin Ar-Ge projelerine özendirilmesinin amaçlandığı yarışmada havacılık, robotik, otomasyon, elektronik, elektromanyetik, enerji, bilgisayar, kontrol, ölçüm, güç sistemleri ve sinyal işleme temalı toplam 27 proje sergilendi.

Proje Pazarına başvurusu yapılan projeler, her alan için ayrı ayrı oluşturulacak jüriler tarafından “Proje Özeti” üzerinden değerlendirilip ön elemeden geçerek proje sergisine davet edildi. Yarışmanın değerlendirme kurulunda Karabük Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Doç. Dr. İsmail Rakıp Karaş, Bakka Temsilcisi Sakin Eren, KOSGEB İl Müdürü Serhat Saygın, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahattin Emirsüleymanoğlu ve Karabük Haddeciler Derneği Başkanı Nazım Çapraz yer aldı.

27 projenin sergilendiği yarışmada “Sürdürülebilir mimarlık hedefinde atık bazlı yapı malzemesi üretimi” isimli projesiyle birinci olan Merve Tuna Kayılı 5 bin TL para ödülüne layık görüldü. Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Mehmet Can “Görüntülü İşleme Kullanılarak Robot Kol ile Mozaik Dizme” projesiyle ikinci olarak 3 bin TL, Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Murat Atasoy ise “İnsansız Hedef İmha ve Gözlem Hava Aracı” projesi ile üçüncü olarak 1000 TL para ödülüne layık görüldü.

Dereceye giremeyen ancak başarılı bulunan bütün projelere Teknoloji Transfer Kurulu tarafından değerlendirilerek proje geliştirme, prototip geliştirme ve ticarileştirme aşamalarında çeşitli destekler verilecek.

Benzer Haberler