“Ramazan Kur’an mevsimidir”

Karabük Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Yakup Koçyiğit, Ramazan ayının önemi ve değeri hakkında açıklamalarda bulundu.

Yrd. Doç. Dr. Yakup Koçyiğit, Ramazan ayının rahmet ve bereket ayı olduğunu belirterek bu mübarek günlerin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Kuran-ı Kerim’in Ramazan ayında indirilmeye başlandığını ifade eden Koçyiğit “Ramazan Kur’an ayıdır. Peygamberimizin (S.A.V)  ifadesi ile “Şeytanların azılılarının bağlandığı rahmet kapılarının açıldığı” günlerdir. Bu ayda insanların gönüllerine bahar gelir. Müminler mana baharının güzelliklerini iliklerinde hissederler. Daha sevecen, daha insancıl daha merhametli olurlar. İyilik ve ihsanlarını artırırlar. Yaptıkları bazı yanlışlıklardan kendilerini uzaklaştırırlar. Bu inanmanın gereği ve bereketidir.” dedi.

Ramazan ayında İslam’ın beş temel esasından bir tanesi olan oruç ibadetinin yerine getirildiğini vurgulayan Koçyiğit konuşmasında şu sözlere yer verdi: “ ‘Kalkan’ olarak nitelenen bu ibadet, ihsan şuuruyla kulu Allah’a (c.c) bağlarken öbür yandan şeytana ve diğer sapkın çeldiricilere karşı insanın özünde direnç geliştirir. İsteyenler bu rahmetten istifade ederler. İstemeyene zorla bir şey yapılmaz ve yaptırılmaz. Ramazan’ın bu manevi havasından istifade etmeyen insan kaybetmiş insandır. İstifade edebilmek için de biraz gayret ve farkındalık gerekmektedir.”

Son olarak Karabük Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Yakup Koçyiğit, Ramazan Ayı’nın Karabük Üniversitesi’ne, milletimize ve tüm dünyaya hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

Benzer Haberler