Rektör Polat, Ukraynalı konuklarını makamında ağırladı

Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat, “Türkiye – Ukrayna Diplomatik İlişkilerinde 25. Yıl Sempozyumu” için Üniversitemize konuk olan Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha ile Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi Rektörü Prof. Igor Tsependa’yı makamında ağırladı. 

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği ve Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM)’nin desteğiyle Üniversitemiz ev sahipliğinde düzenlenen “Türkiye – Ukrayna Diplomatik İlişkilerinde 25. Yıl Sempozyumu” öncesi bir araya gelen Rektör Polat, Büyükelçi Sybiha ve konuk Rektör Tsependa ikili iş birlikleri üzerine konuştu.

“Öncelikli hedefimiz marka değeri yüksek kongreler yapmak”

Rektör Polat, konuklara Üniversitemizin fiziki alt yapısı, akademik birimleri, araştırma ve geliştirme faaliyetleri, öğrenci sayıları ve özellikle uluslararasılaşma konusunda atılan adımlarla ilgili bilgiler aktardı.

Rektör Prof. Dr. Refik Polat, mevkidaşı Rektör Prof. Igor Tsependa’ya iki üniversite arasında karşılıklı ilişkileri güçlendirerek ortak bilimsel faaliyetler yapmak istediklerini de aktardı. Çok kısa süre önce Güney Kore ve Malezya gibi ülkelerin üniversiteleri ile yapılan iş birlikleri sayesinde önemli sempozyum ve kongreler gerçekleştirdiklerini kaydeden Rektör Polat, aynı şekilde Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi ile de ortak alanlarla ilgili marka değeri büyük kongreler düzenlemeye hazır olduklarını söyledi.

Rektör Prof. Dr. Refik Polat ayrıca, 55 bin öğrenciye sahip Karabük Üniversitesi’nde 4 bine yakın da uluslararası öğrenci olduğu bilgisini paylaştı. Belirlenen strateji doğrultusunda lisansüstü öğrenci sayısının da artış gösterdiğini aktaran Polat, iki üniversite arasında geliştirilecek iş birliği ile öğretim elemanı ve öğrenci değişimi gerçekleştirebileceklerini belirtti.

“Her konuda iş birliğine hazırız”

Konuk Rektör Prof. Igor Tsependa da Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi ile ilgili bilgiler paylaştı. Ülkelerinde 300 üniversite bulunduğunu kaydeden Prof. Tsependa, kendi üniversitelerinin ilk 15 içerisinde yer aldığını aktardı. Karabük Üniversitesi ile her konuda iş birliği yapmaya hazır olduklarını ifade eden konuk Rektör Tsependa, özellikle Erasmus+ alanında dikkat çeken bir başarı yakaladıklarını belirterek hem öğrenci – öğretim elemanı değişim alanında hem de ortak akademik çalışmalar alanında karşılıklı katkı sağlanabileceğini paylaştı.

Karabük Üniversitesi’nden çok etkilendiğini de ifade eden Prof. Tsependa “Bizim ülkemizin başkentinde bile bu kadar kalabalık üniversite yok, en fazla öğrenci olan üniversitenin nüfusu 32 bin. Çalışmalarınız ve hedefleriniz çok ilgi çekici. Ortak olmadığınız alanlar Tıp ve Mimarlık ama bu alanda da biz sizden yarar sağlayabiliriz. En kısa zamanda sizleri ülkemizde ve Üniversitemizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyarız. Bizim üniversitemizi de beğeneceğinizi umuyorum.” diye konuştu.

“Misafirperverliğinizden ötürü çok teşekkür ederim”

Rektör Prof. Dr. Refik Polat, misafiri Büyükelçi Andrii Sybiha onuruna Üniversitemizin Safranbolu’daki konukevi Çiçekler Evi’nde dün akşam yemeği vermişti.

Ziyarette konuşan Büyükelçi Andrii Sybiha, evs ahibi Rektör Polat’a misafirperverliğinden ötürü teşekkür etti. Büyükelçi ayrıca gelecek yıl KBÜ’de Ukrayna dili kurslarının başlayacağı haberine de çok sevindiğini söyledi.

Ziyaret karşılıklı hediye takdimi ile son buldu.

Baykuş ile hatıra fotoğrafı

Rektör Prof. Dr. Refik Polat ve misafirleri “Türkiye – Ukrayna Diplomatik İlişkilerinde 25. Yıl Sempozyumu”na katılmak üzere Hamit Çepni Konferans Salonu’na geçerken Üniversitemizin 10. yılına özel olarak hazırlanan ve Sosyal Yaşam Merkezi’nde yer alan baykuşlu 10. yıl logosuyla hatıra fotoğrafı da çekildi.

Konuk Rektör, adına hazırlanan ağacı dikti

Etkinliğin ardından ise Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi Rektörü Prof. Igor Tsependa’ya kampüsü gezdirdi. Konuk Rektör Prof. Tsependa, Demir Çelik Enstitüsü ziyaretinin ardından adına hazırlanan ağacı Rektörlük binasının bahçesine dikti.

Benzer Haberler