Rektör Polat’tan Röportaj

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat,  Karabük Üniversitesinin ”Sürdürülebilir ve İklim Dostu Kampüslerden” biri olması ilgili İhlas Haber Ajansına (İHA) röportaj verdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) arasında imzalanan protokol kapsamında Karabük Üniversitesi (KBÜ) pilot uygulamaların yapılacağı ilk 10 üniversite arasında yer aldı. 

KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, İhlas Haber Ajansına (İHA) verdiği ”Sürdürülebilir ve İklim Dostu Kampüs” protokolündeki 10 üniversite arasında olması hakkında bilgiler paylaştığı röportajda şu ifadelere yer verdi:

 

”Türkiye’de örnek bir üniversite olarak gösterilmek çok onur verici bir şey.”

Biz Karabük Üniversitesi olarak güneş enerji sistemlerini yaklaşık 4 sene önce kampüse kurmuştuk. Yılın birçok ayında, kullandığımız enerjinin tamamına yakınını kendimiz üretiyoruz. Kampüste yaklaşık 4000 tane güneş enerji paneli var. Karabük şehri engebeli bir arazi üzerine kurulu olduğu için bu panelleri binaların yan yüzeylerine ve çatılarına yerleştirdik. Bu çalışmalar sayesinde YÖK’ün ”Sürdürülebilir ve İklim Dostu Kampüs” protokolünde gerçekleşen imza töreninde yer aldık. KBÜ olarak 10 üniversiteden birisi olduk. Bu da bizim için çok gurur verici bir tablo. Türkiye’de örnek bir üniversite olarak gösterilmek çok onur verici bir şey. 

”Amacımız bu projeyi biraz daha genişletmek.”

Sadece bu noktada takılı kalmak istemiyoruz. Amacımız bu projeyi biraz daha genişletmek. Biz yaptığımız düzlüklere güneş panelleri yerleştiriyoruz. Şimdiki projemiz kapalı otoparklar inşa edip, üzerine paneller yerleştirmek. 

”Elektrikli araba şarj istasyonlarımız var.”

Yine 4 sene önce kampüsün içine yaptırdığımız otoparklara elektrikli araçların gelecekte yaygınlaşacağını tahmin ederek şarj istasyonları koyduk. Bu yönden kampüsümüz elektrikli araçlara da hazır halde. 

‘Kontenjanlarımızda yüzde yüze yakın bir doluluk var.”

Bu sene rekor bir yerleştirme oranımız var. Kontenjanlarımız yüzde yüze yakın bir doluluk göstermekte. 50.000’e yakın öğrencimiz var ve bunların 12.000’e yakını uluslararası öğrencilerden oluşmakta. Türkiye’nin en fazla uluslararası öğrenciye sahip üniversitesiyiz. Enerji verimliliği, uluslararası öğrenciler gibi birçok açıdan sadece Türkiye’ye değil dünyaya da örnek bir üniversiteyiz. Sürdürülebilirlik açısından da uluslararası öğrencilerimize de örnek oluyoruz.

 

Benzer Haberler