Rektör Prof. Dr. Refik Polat: Öğrenci sayımız 56 bin oldu

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından açıklanan 2017 lisans yerleştirme sonuçlarına göre Karabük Üniversitesi’ne bu yıl 7 Bin 300 öğrenci yerleşti. Bu sonucun ardından toplam öğrenci sayısı 56 bini aştı.

Karabük Üniversitesi’nde özel yetenek sınavları ile öğrenci alınan bölümler dışında, lisans ve ön lisans olmak üzere 9 Bin 500 olan kontenjana 7 Bin 300 öğrenci yerleşerek doluluk oranı yüzde 76 olurken 2017 LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından Karabük Üniversitesi’nin öğrenci sayısı 56 bini aştı.

Konuyla ilgili basına açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Refik Polat şu sözlere yer verdi: “Karabük Üniversitesi’ne yerleşen öğrencilerimizi hem Üniversite hem de Karabük halkı olarak büyük bir misafirperverlikle bekliyoruz. Üniversitemiz tercih döneminde 9 bin 500 kontenjanla kılavuzlara girdi. %76 doluluk oranımız var. Ek kontenjan ile tahmin ediyorum ki bu oran %90’ı bulacak. Türkiye genelinde olduğu gibi ön lisanstaki doluluk oranları biraz daha aşağılarda kaldı. Yeni uluslararası öğrenci kayıtları ve ek yerleştirmelerle bu aralığın kapanacağını düşünüyoruz.”

Rektör Prof. Dr. Refik Polat, Karabük Üniversitesi’ni tercih eden öğrencilerin ailelerini de tebrik etti. Velilerin ilkokul, ortaokul ve lisede olduğu gibi üniversitede de öğrencinin eğitimi konusunda yakından ilgili ve alakalı olmalarını istedi. 

Prof. Dr. Polat “Veliler öğrencilerini gönül rahatlığıyla bize teslim etsinler. 56 bin gibi büyük bir nüfusa sahibiz ancak gerek üniversite olarak gerek şehir olarak huzurlu bir ortamımız var. Barınma konusunda hiçbir sıkıntımız yok. Karabük Üniversitesi olarak güzel bir eğitim öğretim yılı geçireceğiz.” diye konuştu.

 

Benzer Haberler