Rektör Prof. Dr. Refik Polat’tan 3 Nisan mesajı

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Karabük Demir Çelik Fabrikalarının (KARDEMİR) temellerinin atılması ve Karabük’ün kuruluşunun 82. yılı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Rektör Polat mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Karabük’ümüzün 82. kuruluş yıl dönümü olan bugün aynı zamanda Karabük Demir Çelik Fabrikaları (KARDEMİR)’nın temellerinin atıldığı gündür.

3 Nisan 1937 yılında temeli atılan KARDEMİR, şehrimizin, üniversitemizin, bölgemizin ve ülkemizin gelişimine önemli katkılar sağlamış ve bundan sonra da sağlamaya devam edecektir. Fabrikalar yapan fabrika unvanı ile Türkiye’deki sanayi hareketinin öncüsü olan KARDEMİR ile bölgemizin kalkınmasında önemli görevler üstlenen ve yapılan bilimsel çalışmalarla ülkemizin hedeflerine ulaşmasına katkılar sunan Karabük Üniversitesi, ülkemizde örnek gösterilebilecek bir üniversite sanayi iş birliği içerisindedir. Bu iş birliğinin en güzel neticesi olan Karabük Üniversitesi Demir Çelik Enstitüsünde yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile akademisyenlerimiz önemli bilimsel çalışmalar yapmakta, ayrıca enstitüde demir çelik sektörü başta olmak üzere birçok alanda ihtiyaç duyulan deneyler yapılabilmektedir.

Bu düşüncelerle 1937 yılında Demir Çelik Fabrikalarının temellerinin atılmasında ve şehrimizin bugünlere gelmesinde emeği geçen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm değerli büyüklerimizi saygıyla anıyor, Karabük’ümüzün 82. kuruluş yıl dönümünü kutluyorum.”

Benzer Haberler