Rektörümüz “Safran Hasadı” etkinliğine katıldı

Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı  tarafından Safranbolu Yukarı Çiftlik Keten Köyü’nde İsmail Yılmaz’a ait safran ekim sahasında “Safran Hasadı” etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, İl Tarım Müdürü Mustafa Şahin, Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı Şefik Dizdar, Safranbolu İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Serkan Özden  ve birçok vatandaş katıldı.

Burada bir konuşma yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, “Başından beri bu organizasyonu yürüten Şefik amcaya (Dizdar) özellikle teşekkür etmek istiyorum.” dedi. Karabük Üniversitesi’nde safran bitkisi üzerine çalışmalar yapabilecek uzmanın olmayışının üzüntüsünü yaşadığını dile getiren Rektör Polat, “Biz’de şu an bir Ziraat Fakültesi yok ama en azından Safranbolu ilçemizde tıbbi aromatik bitkiler üzerine Yüksek Okulumuz’da bir bölüm açmak istiyoruz. Safran bitkisi üzerine çalışmalar yapabilecek uzmanları burada istihdam etmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından etkinlik kapsamında kazanda  lokum pişirildi. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Şahin, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Serkan Özden ve katılımcılar safran hasadı yaptı.

Düzenlenen “Safran Hasadı” etkinliğinde safran çiçeği hakkında bilgiler verildi. Safranbolu ile özdeşleşen, boya, yemek, kozmetik, ilaç ve gıda sektörü gibi birçok alanda kullanıldığı için “mucize bitki” olarak adlandırılan safran, turistlerin de ilgi odağı haline geldi. Safranbolu’da ekimi Ağustos sonu ve Eylül ayının ilk haftasında yapılan, kilogramı 25-30 bin liradan alıcı bulan safranın hasadı ise Ekim ve Kasım aylarında yapılırken, tur şirketleri tarafından safran tarlalarına günübirlik geziler düzenleniyor. Safranı yerinde görmek isteyen yerli ve yabancı turistler, turlara katılarak hem safran bitkisi hakkında bilgi sahibi oluyor hem de safran hasadı yapıyor.

Külliye Karabük

 

Benzer Haberler