Rengini seç, başarıyı yakala!

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkisi konusunda yapılan araştırmalara göre doğru renk seçimi yapmak başarı oranını da etkiliyor. Çalışma ortamındaki uyarıcı zenginliği ve kullanılan bazı renkler kişi üzerinde farklı etkiler yaratarak odaklanmayı olumsuz etkiliyor.

Odaklanmayı zorlaştırdığı için kırmızı kullanılmamalı

 

Uzmanlara göre uyarıcı bir renk olarak bilinen kırmızı; beyni hareketlendiren, kişiyi hırslandıran ve tartışmaya yönlendiren bir etkiye sahip. Yapılan araştırmalara göre odaklanmayı zorlaştırdığından dolayı kullanılmaması tavsiye ediliyor. Kırmızının yoğun olduğu ortamlarda insan vücudundaki enerjinin %10’u direkt harekete geçmekte. Buna karşın kırmızı uyarı ve tehlike olarak da yorumlanabilmekte. Kırmızı yoğunluklu bir ortamda çalışanların, durup dururken öfkelendikleri de görülebiliyor. Kısaca duygu karmaşası yaratan bir renk özelliği taşıyor.

Yeşil iştah arttırıyor, tembelliğe yol açabiliyor

 

Uzmanlara göre  yeşil, gözler için en rahat renk olmakla beraber görme gücünü de arttırıyor. Yeşil rengin üretkenliği arttırdığını belirten uzmanlar buna karşın aşırı rahatlama sonucu umursamazlık, yorgunluk hissi ve tembelliğe yol açabileceğini de ifade ediyor. Çok fazla tercih edilen renklerden biri olan yeşil renk, iştah artırıcı özellikte olması nedeniyle çalışma ortamı için çok uygun görülmüyor.  Çalışmaya yatkın olmayan kişilerde tembelliği daha da arttırabileceği için bu kişilerin çalışma ortamlarında yeşil rengi fazla kullanmaktan kaçınmaları gerekmekte.

Siyah sağ beyni hareketlendiriyor

 

Yapılan araştırmalara göre çalışma masamızın duvarında mutlaka şerit hâlinde siyah, gri ve sarı renkler bulunması gerekiyor. Yoğunlaşmayı sağlayan renklerden biri de siyah. Karanlık ortamlar sağ beynimizi hareketlendirdiğinden odaklanmayı sağlamak için karanlık ortamlar tercih edilmeli. Einstein odaklanabilmek için evinde siyah perdeler kullanarak motivasyonu arttırmış. Duvarlar siyaha boyanarak da odaklanma artırılabileceğini belirten uzmanlar sağ beyni uyaran, hareketlendiren rengin siyah olduğunu belirtti.

Sarı renk siyah ve griyle bir aradayken enerji veriyor

 

Uzmanlar sarı rengin enerji verdiğini belirtirken siyah, gri, sarı sıralamasıyla renklerin bir arada bulunduğu karton ya da kağıtların çalışma masasında veya duvarda yapıştırılarak odaklanmanın arttırılabileceğini vurgulayarak bu üç rengin çalışma alanında mutlaka kullanılması gerektiğini belirtiyor.

Başarının rengi eflatun

 

Yapılan araştırmalara göre eflatun rengi beyinde problem çözme alanlarını uyarıyor ve üretkenliğe, sanatsal kabiliyete katkı sağlıyor. Eflatun dikkati dağınık insanlar için uyarıcı bir renk ve insanlarda gerginlik oluşturmuyor. Mor renk ise  kullanıldığı tona göre farklı etkiler gösterebiliyor. Uzmanlara göre morun açık tonları olan lavanta, leylak gibi renkler ilham verici etkileri için çalışma odalarında tercih edilebilir. Beyinsel faaliyetleri ve sanatsal düşünceyi arttırdığı saptanan mor özellikle sanatçıların çalışma ortamları için uygun olabiliyor.

Lacivert mekanlar yoğun çalışma ortamları için uygun

 

Yapılan araştırmalara göre mavinin koyu tonu olan lacivert, sezgileri güçlendiren ve karar vermeyi kolaylaştıran bir etkiye sahip. Lacivert rengi düşünce gücünü arttırarak karar vermeyi kolaylaştırırken hafızayı da güçlendiriyor. Bu sebeplerden dolayı uzmanlara göre lacivert mekanlar yoğun çalışma ortamları için daha uygun.

Haber: Kübra Demirci

 

Benzer Haberler