Sabah polis akşam boks antrenörü

Karabük Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Baykan Arslan, 5 yıldır Üniversitemizde boksa ilgisi ve yeteneği olan öğrencileri spora kazandırıyor.

Karabük’ten 26 milli sporcu yetiştirdi

2003 yılında Karabük’te boks antrenörlüğüne başlayan Arslan, görevinden arta kalan ve izinli olduğu zamanlarda boks antrenörlüğü yapıyor. Bugüne kadar Karabük’ten 26 milli sporcu yetiştiren Arslan bu sporcuların içinde dünya üçüncüsü, Avrupa şampiyonu, Avrupa ikincileri, Avrupa üçüncüleri ve son olarak da Olimpiyat Hazırlık Merkez’inde iki milli sporcunun olduğunu söyledi.

“Hedef işi öğretip devamlılık sağlamak”

12 yaşında Gümüşhane’de boksla tanışan Baykan Arslan; “Hocalarımın bana öğrettikleriyle Karabük’te bu hizmeti vermeye çalışıyorum. En büyük hedefim bizden sonrasına da bu işi öğretmek ve devamlılığını sağlayabilmektir.” şeklinde konuştu.

“Karabük Üniversitesi bize her konuda destek olup kapılarını açıyor”

Üniversitemizde son 5 yıldır boks antrenörlüğü görevini sürdürdüğünü ifade eden Arslan, “Her yıl Karabük Üniversitesi bize her konuda destek olup kapılarını açıyor. Sayın Rektörümüz Refik Polat’ın da boksa ciddi katkıları var. Üniversiteler arası gittiğimiz Türkiye şampiyonluklarımızdan Üniversitemizi en güzel şekilde temsil ettiğimizi düşünüyorum’’ dedi.

“Hasan Doğan BESYO’da 3 Milli sporcumuz var”

Baykan Arslan şu an Üniversitemiz Hasan Doğan Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu’nda 3 milli sporcumuz bulunduğunu ve bu yıl da yeni katılımlarla birlikte çalışmaların süreceğini belirtti. Bu sene gerçekleşecek üniversiteler arası bayanlar dünya şampiyonasına üniversitemiz öğrencilerinden Merve Özcan ve Naile Portakal’ın şampiyon adayı olarak katılacaklarını aktaran Arslan “İnşallah bayan boks dünya şampiyonasında da üniversitemizi en üst düzeyde temsil etmeye çalışacağız.’’ diye konuştu.

“Boks sadece karşılıklı yumruklaşma değildir”

Boksun dışarıdan zor bir spor olarak görünse de teknik kapasitesinin çok yüksek olduğunu ve vücudun her bölümünü  çalıştıran bir spor dalı olduğunu dile getiren Arslan, ”Türkiye’de birçok ünlülerin ve yaşam sporu yapan kişilerin de boksu tercih ettiklerini biliyoruz. Bu düşünceyi doğru buluyorum çünkü boks müsabaka anlamında karşılıklı yumruklaşma olabilir; fakat tercih edilmesinin en temel nedeni sağlıklı yaşama katkı sağlamasıdır.” dedi.

“İlk hedefimiz Karabük’e ve üniversitemize olimpiyat madalyası getirmek”

Arslan hedeflerinin olimpiyata katılıp Karabük’e ve Üniversitemize madalya kazandırmak olduğunu belirterek “Sonuçta bir memurum ve memuriyetim dolayısıyla Karabük’te olduğum süre içerisinde anca bu görevi yapabilirim. Yarın bir gün buradan ayrılırsam yetiştirdiğimiz sporcularımızı antrenörlüğe hazırlamak istiyorum.’’ şeklinde konuştu.

“Olimpiyat şampiyonluğu bize onur ve gurur katacak”

Kasım ayında Hindistan’da yapılacak dünya şampiyonasına hazırlandıklarını aktaran Baykan Arslan “Bu şampiyonluk aynı zamanda özel bir şampiyonluktur çünkü dünya şampiyonası aynı zamanda gençlik olimpiyatlarının seçmesi olacak ve biz Avrupa ve dünya şampiyonlukları kazandığımız için olimpiyatta almak istediğimiz madalya bizim için daha da gurur ve onur verici bir durum olacaktır. Türkiye genelinde 10 sıklette Karabük’ten iki sporcumuz katılacak bu da bizim için ciddi bir maneviyat.” diye konuştu.

Haber | Fotoğraflar: Busenur Kalaycıoğlu

 

Benzer Haberler