Safranbolu esnafı turist sayısından memnun

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO)  tarafından en iyi korunan ilk 20 kent arasındaki Safranbolu’da her geçen yıl ziyaretçi sayısı artıyor. Dünya Kültür Mirası’na dahil olunca turizm hareketinin yoğunlaştığı ilçeyi bu yıl da binlerce turist gezdi. Safranbolu esnafı 2017 yılındaki artışı Külliye Karabük’e değerlendirdi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Safranbolu Danışma Bürosu’nun elde ettiği verilere göre, 2016 yılında Safranbolu’da konaklama yapan turist sayısı 205 bin 144 ü gördü. Bununla birlikte günübirlikçi turistlerle bu sayı 750 bine kadar çıktı.

Bu verilerin üzerine 2017 yılını değerlendirmek amacıyla Külliye Karabük olarak Safranbolu esnafları ile görüştük.

İlk olarak Safranbolu’da 10 yıldır esnaflık yapan 52 yaşındaki Nezahat Alpuan ile tanıştık. Alpuan “10 senedir burada esnafım. Hediyelik eşya satıyorum. İlçemize gelen turist sayısı her sene bir önceki seneye göre neredeyse 2 kat daha artıyor” diyerek Safranbolu’nun gelişen turizminden böyle söz etti.

Safranbolu’da 5 senedir lokumculuk ile uğraşan 25 yaşındaki Enes Özer ise Safranbolu lokumlarının turistlerimizin ilgisini çektiğini özellikle Asya kıtasından gelen turistlerin burada Türk kahvesi ve lokuma yoğun ilgi gösterdiğini belirtti. Özer, turistlerin Türklere özgü yiyecek ve içeceklerine olan ilgisini vurguladı.

Burada 11 yıldır baharatçılık yapan Yasin Ertürk de 2017’nin geçen yıla kıyasla turist sayısının neredeyse 2 katına kadar arttığını belirtti. Turistlerin büyük bir çoğunluğunu Asya ülkelerinin oluşturduğunu söyleyen Ertürk, başta Çin Halk Cumhuriyeti ve Tayvan olmak üzere yoğunluk gösterdiğini belirtti. Avrupa ülkelerinin sayısının da arttığını ama diğer ülkelere göre oranının şu anda az olduğunu söyleyen Ertürk, turistlerin Safranbolu’dan memnun ayrıldığını sözlerine ekledi.

Turist sayısında yüzde 20 artış

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Fatih Ürkmezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin son 15 yılda turizmde yerli ve yabancı turist ağırlayan önemli bir yer haline geldiğini belirtti.

Turizm alanında birçok yatırım yapıldığını kaydeden Ürkmezer, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Safranbolu, yapılan tanıtımlarla yerli ve yabancı turist çekmeye devam ediyor. Safranbolu’nun turist sayısı her geçen gün daha da artıyor. Valilik, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, kaymakamlık ve belediye olarak ulusal ve uluslararası etkinliklere katılıyoruz. Safranbolu’da son bir yıl içerisinde turist sayısında yüzde 20’ye yakın artış olmuş. Bunda yabancı turist ağırlığı var. Bundan sonra da amacımız, başta Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımızı Safranbolu’ya çekmek, Safranbolu’nun güzelliklerini yaşamaya davet etmek.”

Haber | Fotoğraf: Semih Başıbütün

Benzer Haberler