Savunma sanayinde hızlı yükseliyoruz

Karabük Üniversitesi Savunma Teknolojileri Kulübü tarafından Mühendislik Fakültesi Hamit Çepni Konferans Salonu’nda, “20. YY Türk Savunma Sanayisinin Gelişimi’’ konulu konferans  düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Savunma Teknolojileri Kulübü Danışmanı Prof. Dr. Bilge Demir ile Askeri Doktrin Uzmanı ve Savunma Sanayi Danışmanı Sami Atalan katıldı.

20. Yüzyıldan günümüze kadar olan savunma sanayinin gelişiminin ele alındığı konferansta Prof. Dr. Bilge Demir, “Karabük Üniversitesi öğrencilerinin bu kadar hassas bir konuyu anlamış ve ele almış olmalarından dolayı Üniversitemizin çok şanslı olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Prof. Dr. Demir, “İnsanoğlunu geliştiren teknoloji kesinlikle savaş ve savunma teknolojisidir. Bize genelde defans olarak söylenir ama görüyorsunuz batılı ülkeler bunu genellikle savaş ve sömürgecilik adına kullanıyorlar. Bizim atalarımız, dedelerimiz, geçmişimizi oluşturan yüce insanlar, kahramanlar bunu muhakkak hak ve adalet için yapmışlardır.’’ diye konuşunca salondan büyük alkış aldı.

“Savunma sanayinin daha iyi yerlere taşınması için uğraşıyoruz”

Düzenlenen konferansta konuşan ve bu alanda önemli isimlerden biri olan Sami Atalan, 38 yıldır bu işin içinde olduğunu ve artık bu işin duayeni haline geldiğini söyledi. Konuşmasının devamında Atalan, “İnşallah Türkiye savaş yüzü görmez, cephe yüzü görmez, savaşa gitmek zorunda kalmayız fakat kalırsak da karşılık verecek imkânlarımız olacaktır. Bizler de bu imkanları yaratmak için uğraşıyoruz.’’ şeklinde konuştu.  Atalan sözlerine şu şekilde devam etti: “Çok zaman kaybetmişiz. Avrupa’nın sanayisi veya Rus bronz sanayisi çok hızlı gelişmiş. Bu sektörde biz çok genciz. Fakat bizim çok genç olmamıza rağmen arayı çok hızlı kapatmamız herkesi şaşırtıyor. Yurt dışına gittiğimde, seyahatlerde herkes bana aynı şeyi söylüyor; acaba bu sene Türkler ne icat edecekler? Her sene yeni bir ürün çıkıyor. Hepsi de kalitesi son derece kabul edilebilecek seviyede, hatta daha üstü.’’

Konuşmasının sonunda Sami Atalan yanlış bilinen tarihi savunma sanayisi hakkında da öğrencileri bilgilendirdi. Konferans soru ve cevapların ardından sona erdi.

Benzer Haberler