Şehidim! Bu gece nöbet bizde…

Çanakkale Zaferi’nin 102. yıl dönümünde Üniversitemizde çeşitli etkinlikler düzenlendi. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 102. yıl dönümü dolayısıyla “Şehidim! Bu gece nöbet bizde” etkinliğinde Sosyal Yaşam Merkezi’nde toplanan öğrenciler sabaha kadar nöbet tuttu.

Üniversitemizde, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 102. yıl dönümü dolayısıyla “Şehidim! Bu gece nöbet bizde” etkinliği gerçekleştirildi. Soğuk ve yağmurlu havaya aldırış etmeyen öğrenciler Sosyal Yaşam Merkezi’nde sabaha kadar nöbet tuttu.

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında kampüsteki bayrak alanında toplanan öğrenciler, ellerinde Türk bayrakları ve meşalelerle Sosyal Yaşam Merkezi’ne kadar yürüdü. Gruba, üniversitemiz öğrencilerinden oluşan “Göktürk MC” isimli kulübün motosikletli öğrencileri de eşlik etti.

Sosyal Yaşam Merkezi’ndeki etkinlik Müzik Kulübü’nün Çanakkale destanını anlatan türküleri seslendirmesiyle başladı. Ardından öğrencilerimiz Yusuf Selman Ceylan “Çanakkale Şehitleri Şiiri”ni, Merve Yılmaz da Mehmet Akif Ersoy’un “Atiyi Karanlık Görerek Azmi Bırakmak” şiirini seslendirdi. Programın devamında Erman Gülgeç isimli öğrencimiz canlı olarak çizdiği karikatürle Çanakkale Savaşı’nın sembol isimlerinden Sait Onbaşı’nı ve kazanılan zaferi anlattı. Etkinlikte katılımcılara Çanakkale’de kahraman Mehmetçiğin öğünlerinden olan üzüm hoşafı da ikram edildi.

Etkinlik protokol üyelerinin de katılımıyla saygı duruşu, ardından İstiklal Marşı’nın okunması ve Kuran’ı Kerim tilaveti ile başladı. Hemen sonrasında ise Üniversitemizde eğitim gören 46 ülke ve 81 ilden öğrenci, ellerinde maketten yapılma tüfeklerle tek tek alana geldi. Hep bir ağızdan “Şehidim! Bu gece nöbet bizde” diyen öğrenciler ardından kendileri için hazırlanan, çadırların da yer aldığı nöbet alanına gitti.

Etkinlik, Öğr. Gör. Mahire Gayıbova yönetiminde “Destanlaşan Çanakkale” konulu oratoryonun sahnelenmesi ve gerçek Çanakkale hikayelerinin anlatılmasıyla sürdü.

Programın devamında öğrencilerden Sultan Murat Özbakır “Otuz Kuş”, Mustafa Turgut Cengiz “İstiklal Marşı”, Mehmet Can Ünal “Kahramanlık”, Alper Öztürk “Veresiye Defteri”, ve Doğuhan Kayan da “Bu Vatan Kimin” isimli şiirleri okudu.

Etkinliğin sonunda “Çanakkale Yolun Sonu” isimli film gösterildi ve kapanışta ise Kuran-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi.

Benzer Haberler