Sinema eğitiminde KBÜ ilk 10 üniversite arasında

Karabük Üniversitesi, 2017 – 2018 yılı film festivali değerlendirme sonuçlarına göre ödül alan film yönetmenlerinin sinema eğitimi aldığı okullar sıralamasında ilk 10 üniversite arasına girdi.

Safranbolu Meslek Yüksekokulu Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümü öğrencileri uygulamaya dayalı aldıkları sinema eğitimiyle ulusal ve uluslararası film festivallerinde çok sayıda ödül aldı ve 2017 – 2018 yılı film festivali değerlendirme sonuçlarına göre köklü üniversiteler arasına girmeyi başardı.

Hayri Çölaşan tarafından her yıl yapılan ve kameraarkasi.org. sitesinde yayımlanan kapsamlı film festivalleri araştırmasında, Karabük Üniversitesi, ödül alan film yönetmenlerinin sinema eğitimi aldığı okullar sıralamasında ilk 10 üniversite arasında yer aldı.

Listede sinema eğitimi veren üniversitelerin tamamı iletişim fakültelerinin radyo, sinema ve televizyon bölümleri ile güzel sanatlar fakülteleri sinema ve televizyon bölümünden mezun veya okuyan yönetmenler iken, tek meslek yüksekokulu mezunu veya okuyan yönetmenlerin Karabük Üniversitesi Radyo ve Televizyon programcılığı bölümünden çıkması, verilen eğitimin kalitesini ve önemini ortaya koyuyor.

Verilere ulaşmak için tıklayın

“Kostüm Oyunları” adlı kısa film, İstanbul Kısa Filmciler Derneği tarafından düzenlenen 16. Ulusal Kısa Film Yarışması’nda en iyi film seçildi..
“Yeraltı Edebiyatı” adlı kısa film, İstanbul Kısa Filmciler Derneği tarafından düzenlenen 16.Ulusal Kısa Film Yarışmasında finale kalmaya hak kazandı.
“Levir” adlı belgesel film, 7. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivalinde “En İyi Belgesel Film” seçildi.
“Levir” isimli belgesel film 6. Uluslararası İpekyolu Film Festivali’nde ödül aldı.

Benzer Haberler