Kalite Yönetim Kurulu Koordinatörlüğü tarafından “Toplam Kalite Yönetimi Konferansı” düzenlendi

Hamit Çepni Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa Rektör Yardımcıları, Dekanlar, Bölüm Başkanları, Daire Başkanları, Fakülte ve Enstitü Sekreterleri ile Şube Müdürleri katıldı.

Konferansın açış konuşmasını gerçekleştiren Üniversitemiz Kalite Yönetim Kurulu Koordinatörlüğü sekretaryasını yürüten Strateji Geliştirme Daire Başkanı Kemal Özeken, 20’nci yüzyılın son çeyreğinden itibaren yükseköğretime talebin yoğunlaşması sonucu yükseköğretim kurumları ve öğrenci sayılarının hızla arttığını söyledi.

“Yükseköğretim kurumlarının yönetsel vizyonları ile kalite güvencesinin teminatı olmaları gerekmektedir.” ifadelerini kullanan Özeken konuşmasını şöyle sürdürdü:” Kalite güvence sisteminin içselleştirilmesi ile ortaya çıkacak üniversiteler iklim, gerçek anlamda yapısal dönüşümü mümkün kılacaktır. Aksi takdirde öngörülen sistem, bürokratik bir değerlendirme sürecine dönüşme riski taşıyacaktır. Bu da sürecin bir aldatmacaya dönüşme, örtbas etme, usulen yapma ve kâğıt bürokrasisine dönüşme tehlikesini ortaya çıkaracaktır.”

Açış konuşmasının ardından kürsüye gelen Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tuba Canvar Kahveci Sakarya Üniversitesi’ndeki yükseköğretim kalite çalışmaları ile ilgili yapılan uygulamaları anlattı. Canvar, Yükseköğretimde kalitenin sürekli iyileştirme ve geliştirme yolu ile tüm paydaşların beklentilerini karşılayacak sistemler kurmak olduğunu belirterek şunları söyledi: “Yükseköğretimde kalite hem çok seviyeli hem de sürekli değişim halinde olduğu için dinamik hale geliyor. Yükseköğretimde kaliteyi en iyi şekilde uygulamak için kendi iş modelinizi çok iyi tanımlamamız gerekiyor. Yükseköğretim kuruluşu olup kaynak sıkıntınız bulunuyorsa amaca doğru gidebilmek için imkanlarımızı doğru kullanmalıyız.”

Konuşmasına Sakarya Üniversitesi örneği üzerinden devam eden Canvar; “Sakarya Üniversitesi olarak biz kısıtlı kaynaklarla 97 bin üzerindeki öğrenciye hizmet üretiyoruz. Bunun dışında araştırma geliştirme yapıyoruz, bunun dışında içinde bulunduğumuz ilde tek üniversite olarak da toplumun gelişimini de desteklemek için çalışmalar yapıyoruz. Özellikle kısıtlı imkanlarla bu çalışmaları yaptığımız için amacımıza doğru gidebilmek noktasında bu imkanları nasıl doğru kullanabilirim sorusunun cevabını çok iyi vermek gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Konferansın sonunda üniversitemizde yapılan kalite çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hatice Bahar Aşçı, gerçekleştirilen konferansın amacının 2 yıl önce Karabük Üniversitesi’nde kurulmuş olan kalite komisyonunun yapmış olduğu çalışmaların üniversitedeki paydaşlara anlatmak olduğunu söyledi.  Bu çalışmaların hedefinin üniversite öğrenci memnuniyetini artırmak olduğunu ve bunun için öğrencilere anketler yapıldığını belirten Aşçı bu anketlerin sonuçlarının değerlendirildiğini ve bu anketlerden çıkan sonuçlara göre iyileştirmeler yapılacağını vurguladı.

Yrd. Doç. Dr. Tuba Canvar Kahveci Rektörlük Toplantı Odası’nda Karabük Üniversitesi Kalite Komisyonu üyelerine ayrıca bir sunum gerçekleştirdi.

 

Benzer Haberler