Suriyeli öğrencilerin tercihi KBÜ oldu

09YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, ’Türk Yükseköğretim Sisteminde Suriyeli Öğrenciler Uluslararası Konferansı’nda Suriyeli öğrencilerin en fazla olduğu üniversiteler sıralamasında Karabük Üniversitesi’nin 3’üncü sırada yer aldığını söyledi.

Son iki yılda uluslararası öğrenci sayısında yüksek artış sağlayan Karabük Üniversitesi’ne Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Saraç’tan övgü geldi.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Güneş’in de katıldığı “Türk Yükseköğretim Sisteminde Suriyeli Öğrenciler Uluslararası Konferansı”nda YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Karabük Üniversitesi’nden övgüyle söz etti.

Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK tarafından Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde düzenlenen ’Türk Yükseköğretim Sisteminde Suriyeli Öğrenciler Uluslararası Konferansı’nda Suriyeli öğrencilerin en fazla olduğu üniversiteleri açıkladı. YÖK Başkanı Saraç, ilk sırada bin 680 öğrenciyle Gaziantep Üniversitesi’nin, ardından bin öğrenciyle İstanbul Üniversitesi’nin geldiğini ve 3’üncü sırayı ise 927 öğrenciyle şaşırtıcı şekilde Karabük Üniversitesi’nin aldığını belirtti.

Konuşmasının devamında Karabük Üniversitesi’ndeki öğrenci sayısına ayrı bir parantez açan Prof. Dr. Yekta Saraç “Karabük Üniversitesi örneği bize Suriyelilerin genel olarak yerleşimlerinin yoğun olmadığı bölgelerde de öğrenci sayısının yüksek olabildiğini göstermektedir, bu örneğin özelliğini istihdam ettiği Suriyeli öğretim elemanı sayısıyla da ilişkili olduğunu ifade edelim.” diye konuştu.

2016-2017 Akademik Yılı itibarıyla Türkiye’deki üniversitelerde toplam 15 bine yakın Suriyeli öğrencinin okuduğu bilgisini paylaşan Saraç “Gururla söylemek istiyorum ki tüm üniversitelerimiz Suriyeli gençlerimizin eğitimi için çalışmaktadır” dedi.

Cumhurbaşkanı’ndan mesaj

Konferansta, Cumuhurbaşkanı Erdoğan’ın gönderdiği mesaj da okundu. Mesajında, Suriyelilerin hayatın her alanında olduğu gibi yükseköğretimde de ülkeye entegrasyonunun sağlanması konusundaki çalışmaları yakından takip ettiğini ifade eden Erdoğan, dünyanın neredeyse hemen her ülkesinden öğrenciye eğitim imkanı sunan Türkiye’nin komşu ve kardeş coğrafyalarda daha büyük bir cazibe kaynağı olduğuna işaret etti.

Son iki yılda uluslararası öğrenci sayısında büyük artış

Son iki yılda uluslararası öğrenci sayısında yüzde yüze yakın bir artış sağlayan Üniversitemizde, bugün itibariyle 3 bine yakın 42 farklı ülkeden öğrenci bulunuyor. Son yıllarda hızla yükselen yabancı öğrenci grafiği Üniversitemizin eğitimde, bilimde ve kültürde dünya üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini gösteriyor.

Genç bir üniversite olmakla birlikte yeni kurulan üniversiteler içerisinde her alanda çok hızlı gelişim ve değişim gösteren Üniversitemiz, diğer yandan yaptığı yurt dışı faaliyetleriyle dünyanın önde gelen birçok üniversitesiyle iş birliğine imza atıyor.

Suriyeli öğrenciler neden KBÜ’yü tercih etiklerini TRT Haber’e açıkladı

Prof. Dr. Saraç’ın açıklamasının ardından Karabük Üniversitesi’nin üçüncü sırada yer alması şaşırtmıştı. Gözlerin çevrildiği Karabük Üniversitesi’ndeki Suriyeli öğrenciler burayı neden seçtiklerini TRT Haber’e anlattı. TRT Haber’in 10 Mart Cuma ana haber bülteninde “Suriyelilerin tercihi Karabük Üniversitesi” başlığıyla yayınlanan haberinde açıklamada bulunan öğrenciler, Karabük Üniversitesi’ni arkadaşlarının önerisi ve internet üzerinden edindikleri bilgiler doğrultusunda tercih ettiklerini söyledi. Karabük Üniversitesi’nde iyi bir eğitim aldıklarını aktaran öğrenciler, burada kendilerini ülkelerinde aynı ailenin bir üyesi gibi hissettiklerini ve Karabük’e de çabuk uyum sağladıklarını aktardı. Öğrenciler ayrıca, Türkiyeli arkadaşlarının ve hocalarının çok yardımsever olduklarını da söyledi.

Benzer Haberler