Tarama 1 saatinizi, kanser hayatınızı alır

Karabük İl Sağlık Müdürlüğü tarafından “Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı” etkinlikleri kapsamında kent meydanına mobil kanser tarama standı açıldı.

Karabük kent meydanındaki mobil kanser tarama araçlarıyla halka ücretsiz kanser taramaları yapılmaya başlandığını söyleyen Karabük İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı, ” Tarama 1 saatinizi, kanser hayatınızı alır.” dedi.

Kanserin dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemi olduğunu ve toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açtığını belirten Dr. Sarı,” Dünya kanser istatistiklerine göre; ölüm nedenleri arasında kanser ilk sırada yer almaktadır. Ülkemizde ise sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp-damar hastalıkları birinci sırada kanser ise ikinci ölüm sebebi olarak bilinmektedir.”dedi.

Kanser yüzde 90 çevresel, yüzde 10 genetik faktörlere bağlı oluşur

Kanserin yüzde 90 çevresel, yüzde 10 oranında ise genetik faktörlere bağlı oluştuğunu ifade eden Karabük İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı,” Çevresel faktörler arasında da tütün, alkol, obezite ve enfeksiyonlar ilk sıralarda yer almaktadır.”dedi.

Ülkemizde erkeklerde en çok akciğer kanserinin görüldüğünü söyleyen Dr. Sarı bu kanseri prostat, bağırsak, mesane ve mide kanserleri takip ettiğini, erkeklerde tütün ve tütün ürünlerine bağlı gelişen vakalarda son 5 yıl içinde azalma görüldüğünü sözlerine ekledi.

Kadınlarda en çok meme kanseri görülmektedir

İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı kadınlarda ise en çok meme kanseri görüldüğünü belirterek şunları söyledi;” Her 4 kadın kanserinden biri meme kanseridir. Bu kanseri tiroid, bağırsak, rahim ağzı ve akciğer kanserleri takip etmektedir. Birçok batı ülkesinde meme kanseri 40-49 yaş grubunda bize göre daha az görülmektedir. Ülkemizde ise meme kanseri görülme yaşı daha gençtir. Bu nedenle meme kanseri taraması 40 yaşından itibaren yapılmaktadır.”

Kanser taramaları ücretsiz yapılıyor

Dr. Sarı son olarak açıklamalarına şöyle devam etti; “KETEM ve aile hekimliklerimizde, 40-69 yaş aralığındaki bayanlarımıza meme kanseri, 30-65 yaş aralığındaki bayanlarımıza rahim ağzı kanseri, 50-70 yaş aralığındaki herkese bağırsak kanseri taramaları ücretsiz olarak yapılmaktadır. Aile hekimliklerimize mamografi çekimi için başvuran kadınlarımız, müdürlüğümüz hizmet araçları ile KETEM birimimize taşınmaktadır. Tarama sayılarını arttırabilmek ve kadınlarımıza yerinde hizmet sunabilmek için mobil mamografi ve mobil HPV araçlarımızla taramalarımız yapılmaktadır. Birçok ilde olmayan bu hizmet, ilimizdeki kanser tarama faaliyetleri için büyük bir avantajdır.

Kaynak: İHA (Karabük)

Benzer Haberler