Teknokent Kuruluyor

Karabük’te kurulacak Karabük Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin kuruluş çalışmalarının yürütülmesine ilişkin yetki protokolü imzalandı.

Yetki, Rektör Polat’a verildi

Söz konusu protokol ile birlikte kurulacak olan Karabük Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurucu Heyet Başkanı olarak Rektör Prof. Dr. Refik Polat belirlendi ve gerekli müracaatların, işlemlerin ve yazışmaların yapılabilmesi için KBÜ Rektörlüğü’ne yetki verildi. Başvuru dosyasının hazırlanması konusunda da Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde görev yapan Doç. Dr. Oğuz Fındık ve Yrd. Doç. Dr. Yüksel Çelik koordinatör olarak görevlendirildi.

İki farklı bölgeye kurulacak

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında Karabük Üniversitesi bünyesinde kurulacak Teknokent ile ilgili Vali, Rektör ve TSO Başkanı’nın da katıldığı başvuru ve kuruluş toplantısı gerçekleştirilmişti. Toplantının sorasında başlayan süreçte başvuru dosyası için gerekli çalışmalar yapıldı. Kurulum süreçleri çerçevesinde Vali Aktaş’ın da katkıları ile Karabük’te iki farklı bölgede Teknokent kurulması kararlaştırıldı. Birincisinin Karabük Üniversitesi kampüsü içerisinde tahsis edilen bir binanın bulunduğu 21 bin metrekare, ikincisinin de Organize Sanayi Bölgesinde 46 bin metrekarelik bir alan üzerinde olması hedeflendi.

Karabük için en kapsamlı rapor hazırlandı

Söz konusu çalışmalar çerçevesinde Rektörlüğün koordinesi altında görevlendirilen akademik ve idari personel, Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yapılabilirlik Raporu hazırlık çalışmalarına başladı ve çalışmalar devam etmekte olup sona yaklaşıldı. Bu rapor Karabük’ü her yönüyle ele alan şimdiye kadar hazırlanmış en kapsamlı rapor olma niteliğini taşıyor.Ayrıca kurulum başvuru dosyası için Üniversite ve Organize Sanayi Bölgesi tarafından her iki Teknokent için gerekli olan haritalar da hazırlandı.

Teknokent her kesime katkı sağlayacak

Karabük’te Teknokentin kurulması ile devletin ar-ge için ayırmış olduğu kaynak ve imkanlarndan, ilde bulunan tüm sanayi kuruluşları, Üniversite, araştırmacılar ve ar-ge yapmak isteyen herkes bu imkanlardan rahatlıkla faydalanabilecek ve ilin gelişmesine de büyük katkısı olacak.

Benzer Haberler