Teknokent yatırımcısını bekliyor

Bakanlar kurulu kararı ile Karabük Üniversitesi’nde kurulan Teknokent yatırımcılarını bekliyor. 

Karabük Üniversitesi Rektörlüğü; Karabük Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesinin işletilmesinden ve geliştirilmesinden sorumlu olacak ve toplam sermaye bedeli 5 milyon TL olan bir anonim şirketinin kurulacağını bildirdi.

Karabük Valiliği, Karabük Belediye Başkanlığı, Karabük Üniversitesi, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası ve Karabük Organize Sanayi Bölgesi’nin ortak olduğu ve en az hisse bedelinin %1 olarak kararlaştırıldığı anonim şirkete yatırımcıların hisse alarak katkı vermelerinin beklendiği açıklandı.

Yapılan açıklamada konu hakkında detaylı bilgi almak için Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar veya Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Fındık’tan 4440478 numaralı telefonu arayarak bilgi alınabileceği bildirildi.

Karabük Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin girişimcilere sağlayacağı avantajlar şu şekilde olacak;

  • Yazılım geliştirme ve Ar-Ge faaliyetlerinden elde edilen kazançlar 31 Aralık 2023 tarihine kadar gelir ve kurumlar vergisinden muaftır.
  • TGB içinde üretilen uygulama yazılımlarının satışı 31 Aralık 2023 tarihine kadar KDV’den muaftır. Bunlara sistem yönetimi, veri yönetimi, iş uygulamaları, farklı iş sektörleri, internet, mobil telefonlar ve askeri komuta kontrol sistemlerinde kullanılan yazılımlar dâhildir.
  • Bölgede çalışan, Ar-Ge ve destek personelinin bu görevleri ile ilgili ücretleri 31 Aralık 2023 tarihine kadar her türlü vergiden müstesnadır.
  • İşletmeler, bölgede başlatıp sonuçlandırdıkları Ar-Ge projeleri sonucu elde ettikleri teknolojik ürünün üretilmesi için gerekli yatırımı, yönetici şirketin uygun bulması ve Bakanlığın izin vermesi şartıyla bölge içerisinde yapabilirler.
  • 12.2024 tarihine kadar beş yıl boyunca SGK primi işveren payının %50’si devlet tarafından karşılanmaktadır.”

Benzer Haberler