TÖMER’den “Türkçe Yaşamak” isimli kitap

Üniversitemiz Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) bünyesindeki akademisyenler uluslararası öğrencilere Türkçe’yi daha hızlı ve kolay öğretmek adına “Türkçe Yaşamak” adlı kitap yazdı.

“Türkçe Yaşamak” adlı kitabın ismi ve içeriği noktasında çok mesai tükettiklerini belirten TÖMER Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kundakçı, Türkçe öğrenen uluslararası öğrencilerin sadece dili değil; geleneği, kültürü ve bu kültür halkalarını besleyen ana damarları daha iyi idrak edebilmeleri için bu ismi tercih ettiklerini söyledi. Türkçe öğretim kitaplarını her yönü ile incelediklerini ve eksikliklerini tespit ettikten sonra daha iyisini yapmak hedefiyle işe koyulduklarını anlatan Kundakçı “Mevcut çalışmalarda eksiklikler var fakat bunları bizzat düzeltme imkanımız yok, bizim kitabımızda da eksiklikler var fakat bunları bizzat düzeltme imkanına sahibiz. Bu kitap satılmak için değil, kullanılmak için üretilmiş bir kitap.” dedi.

 

“Üniversitemizin vizyonuna uygun bir kitap”

Kitabın Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat’ın talebi doğrultusunda çıkarıldığını belirten Kundakçı, “Rektörümüz Üniversitemizin vizyonuna uygun bir kitap çıkarılması hususunda bizlere doğrudan yardımcı olup, fikirlerini beyan etti. Kitap çıkana kadar ki geçen her süreçte bizlere yardımcı oldu ve kitabın takdim yazısını bizzat yazdı.” dedi.

“Önümüzdeki yılın sonunda setin tamamını basmış ve öğrencilerimize dağıtmış olmayı hedefliyoruz”

Şuan itibari ile 50’den fazla ülkeden, yaklaşık 560 uluslararası öğrencinin Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne kayıtlı olduğunu belirten Kundakçı, “Türkçe öğretim setinin ilk kitabı olarak tasarladığımız bu temel seviye a1 kitabı a2, b1, b2 ve c1 örneklerinin de basılacağı  ve şu an hazırlıklarının da son hızla devam ettiği bir Türkçe öğretim setinin ilk kitabı. Sözlerimi tamamlamadan önce başta TÖMER Müdür Yardımcımız Okt. Yılmaz Bacaklı ve TÖMER hocalarına kitabın her aşamasına olan katkılarından dolayı teşekkür ederim” dedi.

Haber- Fotoğraf: Mehmet Önder Karakaş

Benzer Haberler