‘Türkiye gerçek barışın ümididir’

Karabük Üniversitesi İlahiyat Kulübü’nün düzenlediği “Filistin’in Dünü Bugünü” konulu konferansta konuşan Filistin Milletvekili Sayyid Abo Musameh, “Türkiye’deki toplumların hepsi Kudüs davasına sahip çıkıyor. Avrupa birliğine benzer bir birliğin lokomotifi de Türkiye olacaktır. Siz hangi konuyu tartışsanız Türkiye’nin bu konuda ehil olduğunu görürsünüz ve Türkiye gerçek barışın ümididir.” dedi.

Filistin Milletvekili Sayyid Abo Musameh, Karabük Üniversitesi 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda düzenlenen “Filistin’in Dünü Bugünü” konulu konferansta konuşmacı olarak yer aldı. Konferansta Filistin’de yaşanan olayları değerlendiren Musameh’in konuşması İlahiyat Fakültesi Öğretim Elemanı Okt. Muhammet Ali Can tarafından Türkçeye çevrildi.

Konuşmasında gençlik olmadan geleceğin hiçbir anlamı olmadığını belirten Sayyid Abo Musameh “Filistin’in dünü, bugünü ve geleceği hakkında konuşacağız. Asıl olan gelecektir. Siz gençler geleceğin yöneticilerisiniz. Bu duygusal bir durum değil, bu tarihsel bir gerçektir. Sizler hem ümitsiniz hem de geleceksiniz. Bütün alanlarda biz Türk gençliğinden çok şeyler öğreniyoruz. Gençler, sizler büyük bir medeniyetin çocuklarısınız.” dedi.

“İslam medeniyeti tüm insanlara barışı getirmeye çalışırken Batı medeniyeti ise sadece kendisine barış getirmeye çalışır”

İslam medeniyetinin anayasa önünde Yahudi, Hristiyan ve Müslüman olan herkese eşit biçimde haklarını verdiğini aktaran Musameh şöyle konuştu: “Müslüman medeniyeti ile Batı medeniyeti arasındaki fark bir cevherde gizlidir. İslam medeniyeti tüm insanlara barışı getirmeye çalışır. Batı medeniyeti ise sadece kendisine barış getirmeye çalışır. Arasındaki fark nedir? Hem kendisine hem de başkasına barış getirenlerse diğer tüm insanlara barış getirirler. Sadece kendi vatandaşlarına barış getirmek isteyenler ise dışarı çıktıklarında sömürgecilik ve ölüm dışında başka bir şey getirmiyor. Sizler geleceğin ümidi ve geleceğin ta kendisisiniz. İslam medeniyeti anayasa konusunda ilktir. Hem kendi vatandaşları için hem de diğer insanların haklarını koruyan ilk anayasasına koyan medeniyettir. İslam medeniyeti anayasa önünde Yahudi olsun, Hristiyan olsun, Müslüman olsun herkese eşit biçimde haklarını vermiştir.”

“Biz Yahudilere kesinlikle karşı değiliz, biz işgale karşıyız”

İslam ümmetinin, müslim ve gayrimüslim ayrımı yapmadığını vurgulayan Musameh, Protestan ve Katoliklerin Avrupa’ya girdiklerinde herkesi öldürdüğünü ve bunlara muhalif olan hiç kimseyi yaşatmamak için uğraş verdiklerini belirtti. İslam devletinde ise kendi dini dışındakilere de yaşam hakkı tanındığını ifade eden Musameh “Dünkü Filistin davası da budur. Avrupa’da Yahudiler her yerde öldürülmekteydi. Filistin’e geldiklerinde biz onları Filistin’de ağırladık ve onları koruma altına aldık. Yahudilerin burada işgal amaçlı geldikleri anlaşılınca ayaklanmalar başladı. O günden beri bu dava devam etmektedir. Eskiden Filistin’de çok geniş bir medeniyet, kültür vardı. Biz Yahudilere kesinlikle karşı değiliz, biz işgale karşıyız. Bizim dinimizde gayrimüslimlere adalet ve güzel davranmak vardır.” dedi.

“Türkiye, Kudüs davasına sahip çıkıyor”

Filistin’in tarihte görülen en korkunç işgali yaşadığının altını çizen Musameh şöyle devam etti: “Bu işgal organize olarak Amerika, Avrupa ve özellikle Fransa ve Almanya tarafından da düzenlenmektedir. Bizim hürriyet, bağımsızlık ve bağımsız bir yönetim için birleşmemiz gerekiyor. Onlar, yine aynı ekip Türkiye’ye de tuzak kurmaktadır. Biz izzetli bir ümmetiz ve herhangi bir boyundur altına girmek istemeyiz. Biz biliyoruz ki Kudüs davası bütün ümmetin davası. Türkiye’de ki siyasi parti olan Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi hepsi Kudüs davasını önemsiyorlar. Türkiye’de ki toplumların hepsi Kudüs davasına sahip çıkıyor. Geçmişte, bugün ve gelecekte İstanbul ve Kudüs arasında bir şey var. Avrupa birliğine benzer bir birliğin lokomotifi de Türkiye olacaktır. Burada bizim hareket edeceğimiz nokta da tarih, ilim ve şimdiki medeniyettir. Siz hangi konuyu tartışsanız Türkiye’nin bu konuda ehil olduğunu görürsünüz ve Türkiye gerçek barışın ümidi olacaktır.”

“Allah bize Türk ordusunu ve Ertuğrul ordusunu verdi”

TRT 1’de yayımlanan “Diriliş Ertuğrul” dizisinin geçmişte yaşananları tekrar hatırlatmasından dolayı büyük bir öneminin olduğunu belirten Musameh, “Diriliş Ertuğrul dizisi benim için çok değerlidir. Tarihimiz bize hep yanlış olarak gösterildi. Tarihimizi yok edip kendi istedikleri şekilde yanlış bilgiler bize vermeye çalıştılar.” diye konuştu.

Musameh konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Yavuz Sultan Selim ilk defa ümmetin birliğini getirerek o zaman ki Portekiz, İspanya sömürgeciliğine karşı durmuştur. Allah bize Türk ordusunu ve Ertuğrul ordusunu verdi. Kanuni Sultan Süleyman, Fatih Sultan Mehmet’i verdi, Sultan Abdülhamid’i de bize aynı şekilde verdi. Sultan Abdülhamid kendisine gelen para teklifini reddedip, bu sömürgeciliğe karşı direnmiştir. Müslüman yöneticilerinden ve halifelerinden en büyüklerinden bir tanesiydi.”

Benzer Haberler