Türkiye-Ukrayna Diplomatik İlişkilerinde 25.Yıl Sempozyumu

Türkiye – Ukrayna Diplomatik İlişkilerinde 25. Yıl Sempozyumu Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde 3 Kasım Cuma günü başlıyor.

Karabük Üniversitesi ve Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenleyeceği 25. Yıl sempozyumu Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Hamit Çepni Konferans Salonu’nda 3 Kasım Cuma günü 10.30’da başlayacak.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği ve Avrasya İncelemeleri Merkezi’nin desteğiyle Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirilecek sempozyum Türkiye ile Ukrayna arasındaki tarihsel, kültürel, sosyal, ekonomik ve diplomatik ilişkiler alanına ilgi duyan ve konu hakkında araştırmalar yapan genç araştırmacılar ile alanında yetkin yerli ve yabancı davetli bilim insanlarının bilgi paylaşımlarını sağlamaları ve iş birliği kurmalarına zemin hazırlama amacı güdüyor.

Ukrayna Büyükelçisi  Andrii Sybiha’nın açış konuşması ile başlayacak olan sempozyum Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ve Vasyl Stefanyk Prekarpathian Ulusal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Igor Tsependa konuşmalarıyla devam edecek. Emekli Büyükelçi Alev Kılıç, Vasyl Stefanyk Prekarpathian Ulusal Üniversitesin’den, Doç.Dr. Ihor Hurak ve Çankırı Karatekin Üniversitesin ’den Doç. Dr. Sezai Özçelik de davetli konuşmacılar arasında yer alacak.

Türkiye ile Ukrayna arasındaki tarihsel, kültürel, sosyal, ekonomik ve diplomatik ilişkiler konularında çalışmalar yapan farklı üniversitelerden gelen araştırmacıların katılacağı bu sempozyum, yurt içinden ve yurt dışından davetli konuşmacıların katılımları ile Türkiye-Ukrayna arasında güncel ilişkilerin tartışılacağı bilimsel bir etkinlik olacak. Sempozyumda; Osmanlı İmparatorluğu ile Kazak Hetmanatı arasındaki ilişkilerin tarihi, iki ülke arasındaki mevcut siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerin perspektifleri, Türkiye, Ukrayna ve Rusya’nın bölgesel çıkarları, Türkiye-Ukrayna ilişkileri ve ilişkilerde Kırım Tatarları faktörü, Türkiye-Ukrayna ilişkileri ve Avrupa-Atlantik entegrasyonu, Karadeniz ve Hazar Bölgesinde güvenlik, konuları ile ilgili sözlü sunumlar yer alacak.

Konferans hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için: http://www.ukr-ayna.com/turkey-ukraine-conference/

Benzer Haberler