Türkiye – Ukrayna Diplomatik İlişkilerinde 25. Yıl

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği ve Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM)’nin desteğiyle Üniversitemiz ev sahipliğinde düzenlenen “Türkiye – Ukrayna Diplomatik İlişkilerinde 25. Yıl Sempozyumu” geniş katılımla başladı.

Üniversitemiz ile Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi’nin iş birliği ile yapılan Sempozyumun açılışına Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha ile Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat ve konuk Rektör Prof. Dr. Igor Tsependa da katıldı.

Hamit Çepni Konferans Salonu’nda gerçekleşen açılış çok sayıda davetli konuşmacı, akademisyen ve öğrencinin de katılımı ile iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başladı. Milli marşların ardından Üniversitemizin tanıtım filmi gösterildi.

Rektör Polat

Sempozyum’un açış konuşmasını yapan  Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Türkiye – Ukrayna arasındaki ilişkilerin tarihsel gelişimine değindi ve güçlenerek devam eden iki ülke ilişkilerine bu tür organizasyonlarla katkıda bulunduklarını belirtti.

Rektör Polat, Ukraynalı misafirleri çok sıcakkanlı bulduğunu da ifade ederek şunları söyledi: “İki gündür Ukrayna Büyükelçimiz ve Rektörümüzle birlikteyiz. İlk defa kendileriyle tanıştık, ilk defa bir araya geldik. Ancak sanki yıllardır birbirini görmeyen kardeş gibi sohbet ettik. İnanılmaz sıcakkanlılar, inanılmaz sıcak duygulara sahipler. Her yönüyle bizim kardeşimiz gibiler. Sayın Büyükelçim dünkü buluşmamızda, Ukrayna’nın içinde bulunduğu çok zor günlerinde Türkiye’nin yanlarında yer aldığından söz etmişti. Biz Türkiye olarak ve Türk insanı olarak kötü günde de iyi günde de hep beraberiz, hep birlikte olmaya adayız. Bizleri ülkelerine davet ettiler, inşallah çok kısa bir süre içerisinde gidip göreceğiz, üniversiteler arası iş birlikleri kuracağız. Buraya geldikleri için aramızda bulundukları için kendilerine çok teşekkür ediyorum. Sempozyumun hepiniz için hayırlı güzel geçmesini diliyorum.”

Büyükelçi Sybiha

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha “Türkiye – Ukrayna Diplomatik İlişkilerinde 25. Yıl Sempozyumu”nda yaptığı konuşmasında Türkiye ve Ukrayna arasındaki ilişkilerin geldiği noktaya dikkat çekti.

Büyükelçi Sybiha, Ukrayna’nın bağımsızlık mücadelesinde ve son yıllarda yaşadığı sıkıntılı zamanlarında Türkiye’nin büyük yardımları olduğuna da değinerek şöyle konuştu: “Sadece 20. yüz yılda Ukrayna beş defa bağımsızlığına kavuştu ve 5 defa bağımsızlığını yitirdi. Ne yazık ki şu an bağımsızlığımızı ilan ettikten sonra bile bizim komşumuzdan saldırıları görüyoruz ve devamlı saldırılar altında kalıyoruz ve dün de dediğim gibi bu konuda özellikle Türkiye’nin Ukrayna’ya verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz ve bunu çok takdir ediyoruz. Sadece rakamlara bakarsak eğer bu savaşın sonucunda 10 bin kişi kaybettik, şehit olarak, bütün Ukrayna topraklarını Kırım dahil olmak üzere topraklarının yüzde 7’sini ve sanayi tesislerinin yüzde 20’sini kaybettik. Fakat bütün bu geçici kayıplara rağmen yine de ikili ilişkilerimizde çok olumlu gelenekleri görüyoruz. Şu an stratejik ortaklığımızın yeni kalitesinden ve yeni temposundan bahsedebiliriz. Ekonomik olarak da önemli mesafeleri kat ettik. Çünkü Son 3 yılda her yıl yaklaşık yüzde 20 seviyesinde düşüş görülürken bu yıl ilk defa ikili ticaret ikili ekonomik ilişkilerimizde yüzde 16 oranında artış gördük bu da çok olumlu bir eğilim, bundan sonra ilişkilerimizi daha da geliştireceğiz. Aynı zamanda da bugünlerde Türkiye, Ukrayna için en önemli 5 dış ticaret ortağı arasında yer almaktadır.”

İki ülke Cumhurbaşkanlarının son bir yıl içerisinde iki kez bir araya geldiklerini hatırlatan Sybiha, iki ülke arasında büyüyerek devam eden ilişkilere bakıldığında sadece ekonomik veya diplomatik alanlarda sınırlı kalınmadığını halklar arasında da sıkı bağların kurulduğuna vurgu yaptı.

Andrii Sybiha son imzalanan antlaşmalar çerçevesinde vizesiz, pasaportsuz seyahatlere başlandığını belirterek “Şu an sadece kimlik kartlarıyla karşılıklı seyahatleri gerçekleştirebiliyoruz. İki ülke arasında her hafta yaklaşık 186 uçuş var, farklı noktalara ve tabi ki bugünlerde özellikle bugün gördüğümüz gibi farklı yerlerden akademisyenlerin bir araya gelmesi, insanların, turistlerin, iş adamlarının bir araya gelmesi aynı zamanda ülkelerimizi ve kültürlerimizi de daha yakın konuma getiriyor.” diye konuştu.

Büyükelçi Andrii Sybiha konuşmasının sonunda başta Rektör Prof. Dr. Refik Polat olmak üzere Sempozyumu organize eden herkese teşekkür ederek, başarılar diledi.

Emekli Büyükelçi Kılıç

Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) Başkanı ve Emekli Büyükelçi Alev Kılıç konuşmasına AVİM’i tanıtarak başladı.

Kılıç “AVİM Ankara’da yerleşik, kar amacı gütmeyen bağımsız bir düşünce kuruluşudur. 2009 yılından bu yana Türkmen Vakfı çatısı altında faaliyet göstermektedir. Uluslararasının yeni güç dengesinde bu değişimden Türkiye’nin Balkanlar ve Kafkaslar bağlantısı ile bir yandan Avrupa birliği diğer yandan Orta Asya ve Uzakdoğu ile ilişkilerine ve yine bu kapsamda yeni Karadeniz havzası anlamında başta Ukrayna ve Rusya olmak üzere kuzey komşularımızla var olan ilişkilere odaklanmaktayız.

İki ülke arasındaki ilişkilere de değinen Emekli Büyükelçi Kılıç “Türkiye en yüksek seviyede dahil olmak üzere tüm resmi açıklamalarında Ukrayna’nın bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne duyduğu saygıyı ve bu yönde Ukrayna’ya desteğini hiçbir kuşkuya yer vermeyecek açıklıkla ifade etmiştir. Ukrayna ile devletten devlete yakın ilişki en son geçtiğimiz ay ekim 2017’de sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti vesilesiyle Kiev’de 6.’sı yapılan yüksek düzeyli stratejik konsept toplantısı ile bir kez daha kanıtlanmıştır.” şeklinde konuştu.

Rektör Tsependa

Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi Rektörü Prof. Igor Tsependa ise Karabük Üniversitesi ile ilgili görüşlerine yer verdiği konuşmasında “Üniversitenize gerçekleştirdiğimiz ziyaret ve Sayın Rektör ile yaptığımız görüşme sonunda çok etkilendiğimi belirtmek isterim. Çok güzel bir üniversiteniz var, gözümle de gördükten somra etkilenmemek mümkün değil.” şeklinde konuştu.

Konuk Rektör Tsependa sözlerini Ukrayna ve Türkiye arasındaki ilişkilere değinerek sürdürdü. Tsependa “Bizim halklarımız çok köklü bir tarihe sahiptirler. Bu dünyada komşu olup da doğru sonuçlara varan çok az ülke var. Bizim halklarımız bilgili halklar olup aynı şekilde kendi taleplerinden doğru sonuçlar çıkarmaktadırlar. Özellikle insandan insana bağlantılar insanları daha yakın kılar ve özellikle üniversiteler arasındaki bağlantınızdan başlayarak insandan insana alanları daha da geliştirmeyi düşünüyoruz. Böyle bir girişim ve davetiniz için tekrardan şükranlarımı iletmek istiyorum. Hepinizi Ukrayna’ya davet ediyorum.”

Açılış konuşmalarının ardından Rektör Prof. Dr. Refik Polat tarafından Büyükelçi Andrii Sybiha’ya, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar tarafından konuk Rektör Prof. Igor Tsependa’ya ve Doç. Dr. Abdullah Karakaya tarafından da AVİM Başkanı Emekli Büyükelçi Alev Kılıç’a katılımlarından ötürü teşekkür belgesi takdim edildi.

Kısa bir aranın ardından Sempozyum, yerli ve yabancı davetli bilim insanlarının sunumları ile devam etti.

Benzer Haberler