Ukrayna’ya hem iade hem de iş birliği ziyareti

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr Refik Polat Ukrayna’daki Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi’ne hem iade hem de iş birliği ziyareti gerçekleştirdi.

Üniversitemizde düzenlenen “Türkiye-Ukrayna Diplomatik İlişkilerinde 25. Yıl” konferansına katılan Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi Rektörü Prof. Igor Tsependa’nın daveti üzerine bu ziyareti gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Refik Polat ve ekibi sıcak ve samimi bir şekilde karşılandı.

Ukrayna basını tarafından da takip edilen görüşmelerde Üniversitemizden 50 binden fazla öğrencisi var ve bu üniversite Türkiye’nin en büyük demir çelik fabrikasından biri ile iş birliği yapmaktadır şeklinde bahsedildi.

İlk olarak Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi  heyeti ile bir dizi görüşme gerçekleştiren Karabük Üniversitesi heyeti, Üniversitede robot mühendisliği laboratuvarının yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler aldı. İki üniversite arasında iş birliği yapılmasında mutabık kalınan görüşmede  öncelikle öğrenci, ve akademisyen değişim ile ortak konferans ve sempozyum organize edilmesi konuları üzerinde anlaşıldı.

Rektör Prof. Dr. Refik Polat: “Bir üniversitenin gelişmesi için uluslararası iş birliği kurması gerekir.”

Ukrayna basınına yaptığı açıklamada bu ziyareti gerçekleştirmekten dolayı çok mutlu olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Refik Polat; “Bir üniversitenin gelişmesi için uluslararası iş birliği kurması gerekir. Biz Ukrayna’yı hem ülke olarak hem insanlarını sevdiğimiz için buraya geldik. İlk önce Mekatronik alanında iş birliği kurmak istiyoruz. Eminimki birçok alanda birbirimize faydalı olabiliriz.” şeklinde konuştu.

Rektör Prof. Igor Tsependa: “Kendi bilimsel çalışmalarımız ile Türkiye’nin bilimsel çalışmalarını birleştirdiğimiz zaman çok başarılı sonuçlara ulaşabiliriz.”

Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi Prof. Igor Tsependa ise yaptığı açıklamada Türkiye’nin birçok alanda gelişmiş teknolojilere sahip olduğunu söyleyerek; “Kendi bilimsel çalışmalarımız ile Türkiye’nin bilimsel çalışmalarını birleştirdiğimiz zaman çok başarılı sonuçlara ulaşabiliriz. Bu arada iş birliğinin sonuçlarını yakın zamanda görebildik. Karabük Üniversitesi ile Precarpathian Ulusal Üniversitesi beraber Karabük Üniversitesi’nde Türkiye-Ukrayna Diplomatik İlişkilerinde 25. Yıl’ isimli ortak konferans düzenlediler.” İfadelerini kullandı.

Benzer Haberler