Uluslararası öğrenciler “Reis Bey”i izledi

Karabük Üniversitesinde okuyan uluslararası öğrenciler, senaryosu Necip Fazıl Kısakürek’in aynı adlı tiyatro eserinden esinlenerek yazılan 1988 yapımı “Reis Bey” filmini izledi.

Karabük Üniversitesi uluslararası öğrencileri, 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda yönetmenliğini Mesut Uçakan’ın yaptığı, senaryosu ise Necip Fazıl Kısakürek’in aynı adlı tiyatro eserinden esinlenerek yazılan “Reis Bey” filmini izledi. Uluslararası öğrencilerin ilgisinin yoğun olduğu film gösterimine, Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kürtül ve bazı akademisyenler de katıldı.

Uluslararası Öğrenci Kulübü tarafından organize edilen film gösteriminde, Necip Fazıl Kısakürek’in 1960 ihtilalinde girdiği hapishanede yazdığı üç piyesten biri olan “Reis Bey”den esinlenilerek çekilen film, öğrencilere duygu dolu anlar yaşattı.

Film sonrasında duygularını dile getiren öğrencilerden Karabük Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Ahmat Abdelkhavi, filmi izlerken çok duygulandığını dile getirerek, “Adalet açısından önemli bir film. Mahkum ve mazlum insanlara merhamet göstermemiz gerektiğini çok güzel anlatmış.” diye konuştu.

Özbekistanlı öğrenci Maizar Beshatova ise filmi izlerken çok duygulandığını ve beğendiğini ifade etti. “Karabük Üniversitesinde bir daha böyle bir etkinlik olsa tekrar gelirim.” diyen Maizar, filmi daha önce izlemediğini, ilk kez bu etkinlikte izlediğini ve beğendiğini söyledi.

Kırgızistanlı öğrenci Mahilea Töröbrkova, “Başka insanların hayatındaki olayları, kendi hayatımızda da yaşayabiliriz.” diyerek, o insanların düşmüş olduğu kötü konumlara bizlerin de düşebileceğine dikkat çekti. Filmi izlerken empati yapmanın önemini anladığını ifade eden Mahilea, “Hayatta her şey olabilir.” ifadesini kullandı.

Haber-Fotoğraf: Kübra Malkoç

 

Benzer Haberler