“Unika Başarı Öyküleri” programının ilki yapıldı

Karabük Üniversitesi Kariyer Merkezi tarafından düzenlenen “Unika Başarı Öyküleri” programının ilki çevrimiçi olarak yapıldı.

Karabük Üniversitesi Kariyer Merkezi tarafından düzenlenen “Unika Başarı Öyküleri” programı çevrimiçi olarak yapıldı. Programın ilk konuğu 2013 – 2018 yılları arasında Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tıp Mühendisliği Bölümünde öğrenim gören Sümeyye Şeker oldu. Şeker katılmış olduğu programda öğrencilere Karabük Üniversitesi öğrencilik hayatını, sosyal yaşamını, lisansüstü eğitimi ve yurt dışı tecrübelerini anlatarak tavsiyelerde bulundu.

Çok aktif bir öğrencilik hayatı geçirdiğini anlatan Sümeyye konuşmasında; “Denemekten korkmayın, rakibiniz düşündüğünüzden fazla ve siz asla pes etmemelisiniz. Hayatınıza yenilik getirmeli farklı kültürlerle tanışmalı, bilimsel yayınları takip etmeli ve dünyadan kopmamalısınız.” dedi. 

Şeker öğrencilere tavsiyelerde bulunarak; “Mülakatlarda neler bildiğinize değil, kendinize güven duygunuza ve sosyal hayatınızdaki aktif çalışmalarınızı bakılıyor. Ben aktif bir sosyal yaşam için Karabük de neler yapabilirim araştırdım. Özellikle de ücretsiz kurslar, faaliyetler ve gezileri inceledim. 5000 Evler Sosyal Yaşam Merkezinde kurslar düzenleniyordu. Filografi kursuna katıldım. Şu anda filografi sanatına ilgim devam ediyor. Kendinize sürekli şunları söyleyin, “Yapabilirsin. Neden olmasın. Pes etme.” Yapamazsın diyenlerden uzaklaşın.”

Karabük Üniversitesini tercih etmek isteyenlere seslenen Şeker, “Siz yeter ki ne yapmak istediğinize karar verin, Karabük Üniversitesi size çok iyi fırsatlar sunuyor. Yaşadığım yer İstanbul’dan Karabük’e geldiğimde Karabük Üniversitesi beni bir “Ev” gibi karşıladı. Şehir karmaşıklığından uzak huzurlu bir ortamda Karabük benim için ev gibiydi. Büyük bir şehirde eğitim almış olsaydım, kendimi geliştirmek için bu kadar fırsat bulamazdım. Sosyal hayatım bu kadar aktif olmazdı.” dedi. 

Şeker, 2013- 2018 yılları arasında Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tıp Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Erasmus ve Mevlana programlarıyla Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi ve Zilina Üniversitesinde yurtdışında eğitim tecrübesi yaşadı. Yüksek Lisans Eğitimini Imperial College London’da bitiren Sümeyye  üstün başarıyla mezun oldu. ODTÜ, İTÜ ve Hacettepe Üniversitesi öğrencileriyle birlikte Karabük Üniversitesi mezunu olarak Imperial College London’da yüksek lisans yapmanın mutluluk verici olduğunu dile getiren Sümeyye şuan doktora çalışmaları ile akademik hayatını sürdürüyor. 

 

 

 

 

Benzer Haberler