Üniversiteli artık ‘Facebook’ta takılmıyor

İnterenet kullanımı üzerine araştırmalar yapan firmaların yayımladığı raporlara göre özellikle 16 – 24 yaş arası gençlerin sosyal medya tercihlerinin farklı olduğu görülüyor. Peki bu gençler hangi sosyal ağları sıklıkla kullanıyor?

Global Web Indexin Türkiye raporuna göre, her geçen gün sosyal medya kullanıcılarının sayısı artarken bunun yanında sosyal ağların çeşitlenmesiyle birlikte özellikle üniversiteli kullanıcıların tercihleri de değişiyor. Bir başka deyişle ‘üniversiteliler artık Facebookta takılmıyor’. Diğer bir araştırma şirketi eMarkaterın, Amerika’daki 12 – 17 yaş grubu gençler üzerine yaptığı araştırmada da bu grubun yarısından fazlasının artık Facebooku tercih etmediği görülüyor.

Külliye Karabük ekibi olarak üniversitelilere ve vatandaşlara hangi sosyal ağları kullandıklarını sorduk. Öğrencilerin büyük çoğunluğu Facebook kullanım oranlarının düşük olduğunu sadece üniversite Facebook gruplarında haberleşmek için hesaplarını kullandıklarını, orta ve üst yaştaki bireylerin Facebookta daha çok aktif olduğunu belirttiler. Facebook dışında genellikle; Instragram, Twitter, Snapchat gibi sosyal medya ağlarını tercih ettiklerini belirten üniversiteliler, Facebooktan uzaklaşmalarında en büyük etkenin zaman tünelindeki değişiklik, asılsız haberler ve ailelerin Facebookta olma oranlarının artması olduğunu söylüyor. Gençler, ailelerinin Facebooku sık kullanmasından dolayı rahat hareket edemediklerinden de şikayetçiler.

Soruyu vatandaşa yönelttiğimizde ise 27-40 yaş arasındaki ebeveynlerin sıklıkla Facebooku aktif olarak kullandıkları ortaya çıkıyor. Vatandaşlar eş, dost, akrabaya burada rahat ulaşabilmelerinin yanı sıra dünyada olup bitenleri rahatlıkla takip edebildiklerinden tercihlerinin Facebook olduğunu söylüyor. Facebookun yanı sıra görüntülü arama özelliği olmasıyla WhatsApp da yetişkin kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Haber: Canan Yurdakul, Sinem Yıldarı

Benzer Haberler