Üniversite personeline ‘Şüpheli Postalar Eğitimi’ verildi

Üniversitemiz İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı tarafından “Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) Farkındalık ve Şüpheli Postalar” eğitimi düzenlendi.

Tıp Fakültesi Konferans Salonunda Sivil Savunma Uzmanı Muammer Güzel tarafından verilen eğitimde Üniversitemiz evrak kayıt işlerinde görev yapan personellere kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer tehditler ile şüpheli postalar hakkında bilgiler verilerek bu olaylarla karşılaşılması halinde neler yapılabileceği anlatıldı.

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer  silahların teşkil ettiği tehdit ve tehlikelerin hızla arttığını belirten Sivil Savunma Uzmanı Güzel, “Kitle İmha Silahları(KİS) etkileme özellikleri göz önüne alınarak, toplu ölüm ve yaralanmalara yol açmak amacı ile kullanılan kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) silah veya maddelerdir. KBRN tehdidi sadece savaş ile sınırlı değildir. Şüpheli postalar ise biyolojik silah sınıfına giriyor. Terör amaçlı gönderilen postalardır. Ulaştığı yerlere ve oradaki insanlara zarar verebilmek amacıyla gönderilirler.” dedi.

Benzer Haberler