Üniversitemiz’de Özbekistan tanıtım paneli yapıldı

Üniversitemiz Edebiyat Kulübü tarafından Özbekistan Tanıtım Günü Panel’i gerçekleştirildi.

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panele Özbekistan Milli Şairi Dedehan Hasan, akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimiz katıldı.

“Özbekistan Tanıtım Günü” panelinin oturum başkanlığını yapan Üniversitemiz Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Zeki Tekin, Özbekistan’ın kültürümüz açısından çok önemli bir bölge ve ruh köklerimizin uzandığı bir coğrafya olduğunu söyleyerek geçmişten günümüze Özbekistan ile ülkemiz arasında kurulan gönül köprülerini anlattı.

Üniversitemiz Tarih Bölümü öğretim üyesi panelist Yrd. Doç. Dr. Abdullah Yakşi, ana hatları ile Özbekistan Tarihi’ni anlattığı konuşmasında Özbekistan’ın bizler için farklı bir konumda olduğunun altını çizdi ve “Özbekistan Türk-İslam Medeniyeti’nin merkezi konumundadır. Özellikle Fergana Vadisi ve Semerkant bizler adına oldukça mühim yere sahiptir ve Özbekistan ana hatlarıyla Doğu’nun Paris’i olarak kabul edilebilir” dedi.

Panelist Çiğdem Çelik, Özbek edebiyatının gelişim sürecini anlattığı konuşmasında; Özbek edebiyatında sözlü edebiyat ürünü olan destanın yerinin, Ali Şir Nevayi’nin Anadolu’daki klasik şiir üzerine etkilerinin ve Cedid Hareketi’nin altını çizdi.

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hür Mahmut Yücer ise Özbekistan’ın  Manevi Mimarları başlıklı konuşmasında “Özbekistan din anlayışımızı şekillendiren coğrafyadır. Bu coğrafya bizim aslımızı barındırmaktadı. Özbekistan’ı konuşursak kendimizi konuşmuş oluruz. Özbekistanlı arifler ve alimler Anadolu’yu inşa, ihya ve imar etmişlerdir” dedi.

Özbekistan Milli Şairi Dedehan Hasan’ın şiir seslendirmesinin ardından program noktalandı.

Haber: Mehmet Önder Karakaş

Fotoğraf: Mehmet Zahid Çetinkaya

Benzer Haberler