Veri madenciliğinin önemi günden güne artıyor

Üniversitemiz Bilişim Teknolojileri Kulübü tarafından “Veri Madenciliği” konulu konferans düzenlendi. Hamit Çepni Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şadi Evren Şeker konuşmacı olarak katıldı.

Doç. Dr. Şadi Evren Şeker konuşmasında veri madenciliği ve sektör hakkında öğrencileri bilgilendirdi. Doç. Dr. Şeker, hızla büyüyen ve güncel bir konu olan veri bilimi alanında çalışmak isteyen insanların istatistik, bilgisayar programlama ve alan bilgisi konularında başarılı olması gerektiğini söyledi.

Verilerin aynı ortamda toplanması, ortak raporlar alınması ve birbiriyle entegrasyonun önemli olduğunu dile getiren Şeker, istatistik ve veri tabanları gibi bilgisayar bilimleri konularından faydalanırken bioinformatikten sosyal ağlara kadar pek çok alanda veri madenciliğinin kullanıldığını söyledi.

“Veri bilimi her seviyede insana hitap etmeye başladı”

Şeker, veri biliminin her seviyede insana hitap eden bir boyuta erişmeye başladığını ve veri biliminin “Knowledge Discovery in Databeses”in bir alt grubu olduğunu ifade ederek “Bir problemin çözümünde istatistikten çok faydalanıyoruz.” diye devam etti.

Veri bilimiyle her boyutta iş yapılabildiğinden bahseden Şeker, “Mesela instagram kullanıyorsunuz. İnstagram kullanmadan önce hangi resminizin “like” alacağını bir veri bilimi projesi olarak yapabilirsiniz.” dedi.

“Veri bilimi ve veri madenciliği  hayatımızda bildiğimiz çoğu şeyi değiştiriyor ve dönüştürüyor”

Şeker konuşmasının devamında veri biliminin önemine dikkat çekerek şunları söyledi: “Veri bilimi ve veri madenciliği aslında hayatımızda bildiğimiz çoğu şeyi yıkıyor, değiştiriyor, dönüştürüyor. İlerleyen yıllarda da önemli bir yere gelecek. Çünkü insanlar yeni yeni keşfediyorlar.”

Türkiye’nin Avrupa ülkelerine oranla veri madenciliğinde ki konumunu dile getiren Şeker; “Türkiye’nin veri madenciliğiyle ilgili yurt dışındaki çoğu ülkeden farkı yok. Hatta Amerika, Avrupa’dan bile önde…” şeklinde konuştu.

“İnsanlar bu alanda çok güzel paralar kazanabiliyor”

Akademik çalışmalarını ve yaşamını ABD’de sürdüren Doç. Dr. Şeker, yurt dışında veri bilimciliğinin öneminin ciddi bir şekilde arttığını söyledi. ABD’de birçok üniversitenin istatistik biliminin ismini ‘veri bilimi’ olarak değiştirdiğini ifade eden Doç. Dr. Şeker, “Tüm şirketlerde veri bilimiyle ilgili departmanlar açıldı. İnsanlar bu alanda çok güzel paralar kazanabiliyor” dedi.

“Veri bilimciliği sayısal öğrenciler için alternatif bir bölüm haline geldi”

Sayısal alanla uğraşan öğrencilerin rahatlıkla veri bilimcisi adayı olabileceklerini kaydeden Doç. Dr. Şeker, “Türkiye’de şu an veri bilimi ile ilgili bir bölüm yok. O yüzden veri bilimciliği sayısal öğrenciler için alternatif bir bölüm haline geldi. Artık teknoloji çağına geçtiğimiz önümüzdeki dönemde insan gücünden çok bilgisayarlarla, programlarla ilgili bölümlere ağırlık verilecek. Bu nedenle bu alana ne kadar yönelirseniz, kariyeriniz açısından o kadar iyi olur” ifadelerini kullandı.

Haber:Melike Nur Doğan | Fotoğraflar: Mehmet Önder Karakaş

Benzer Haberler