“Yeni dönemde niteliğe, kaliteye yoğunlaşmamız gerekiyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde ODTÜ Teknokent’in açılış töreninde yaptığı konuşmada “Yeni dönemde artık niteliğe, kaliteye yoğunlaşmamız gerekiyor. Beşeri sermayemiz bizim en büyük gücümüzdür. Bunun için de yükseköğretim sistemimizi kurumlarıyla ve yönetimiyle çok daha ileriye taşımamız şarttır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Teknokent açılışında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen açılış törenindeki açıklamalarından bazıları şöyle:

Üniversitelerimizi küresel yarışta en büyük güç kaynağımız olarak görüyoruz. Bilimsel faaliyetlerin ürüne dönüşmesi elbete önemlidir. Ancak bilimin kendisinin ticari meta haline gelmesine izin vermemeliyiz. Bu anlamda yüksek öğretimde çok büyük atılımlar gerçekleştirdik.

Yeni dönemde artık niteliğe, kaliteye yoğunlaşmamız gerekiyor. Beşeri sermayemiz bizim en büyük gücümüzdür. Bunun için de yükseköğretim sistemimizi kurumlarıyla ve yönetimiyle çok daha ileriye taşımamız şarttır.

Türkiye geliştikçe, güçlendikçe, ileriye gittikçe bu alanda daha kapsamlı ve büyük adımlar atmakta kararlıyız.

Çok ideal bir yüksek öğrenim sistemine sahip olmadığımız bir gerçektir. Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi yüksek öğretim için büyük reformlar sağlıyor. Araştırma üniversitelerinden misyon farklılaşmasına kadar yapılan tüm çalışmaları izliyorum. Elde edilen sonuçları değerlendirerek sistemin işleyişine yansıtılacağına inanıyorum.

Tüm bu meseleleri önümüzdeki hal yoluna koyacak ve Türkiye’yi parmakla gösterilen ülkeler arasına sokacağız.

Veri üretiminden güvenliğine, bilişim teknolojiden yapay zekaya kadar her alanda kendi ayaklarımız üzerinde durmak mecburiyetindeyiz. Yoksa ipin ucu başkalarına geçecektir. Teknolojiyi sadece kullanan değil, üreten tasarlayan bir ülke konumuna gelmeliyiz. Teknoloji çok hızlı gelişiyorsa bizim ondan daha hızlı hareket etmemiz şarttır. Küresel rekabette öne geçebilmemiz için üniversitelerimizi de etkin şekilde kullanmalıyız.

Her ülke, teknolojide yeni döneme kendi hedeflerine göre isimler veriyor. Almanlar buna Endüstri 4.0, diyor. Japonlar Toplum 5.0, yaklaşımı üzerinde çalışıyor. Biz ise Millî Teknoloji Hamlesi ve Dijital Türkiye diyerek, bu süreçte yerimizi alıyoruz.

Üniversite sanayi işbirliğini çok daha ileri taşımalıyız. Bu noktada Çin Halk Cumhuriyeti’ni çok başarılı görüyorum.

Çin’de öğrenciler üniversiteden çıkıyor Samsung’a geliyor. Hem teorik hem pratik uygulama var. Burs diye bir sorun da yok, karşılığı veriliyor. Bunu bizi yapmamamız için hiçbir sebep yok. Üniversite – sanayi işbirliğini daha üst seviyelere taşımamız gerekiyor.

Üniversitelerimiz ellerindeki kaynakları en doğru şekilde kullanarak Türkiye’nin gelişmesine katkı verdiklerinde oranda büyüyecektir.

Benzer Haberler