Yeni öğrencilerden Üniversite ve şehirle ilgili ilk izlenimler

Karabük Üniversitesi’ne 2017 – 2018 Akademik Yılı’nda yerleşen yeni kayıtlı öğrenciler Üniversitemiz ve Karabük ile ilgili ilk izlenimlerini Külliye Karabük ile paylaştı.

Öğrencilere “Neden Karabük Üniversitesi?”, “Ne umdun, ne buldun?”, “Üniversitenin eğitim düzeyi ve hocaları nasıl?”, “Üç kelimeyle Karabük’ü anlatır mısın?”, “Şehrin olanaklarını nasıl buluyorsun” gibi sorular yönelttik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BETÜL ULUKAYA
Aslında lisede istediğim şehir farklıydı. Fakat istediğim yerler, bulunduğum yere çok uzaktı ve ben gitmeye cesaret edemedim. Uzun yıllardır Karabük’te oturuyorum. Kendi şehrimde okumayı avantaj olarak gördüm ve seçtim.

İBRAHİM RIZAYEV
Daha önce Azerbaycan’da Karabük’ün ismini duymuştum. Hemşehrilerimin sayısı çok fazla burada ve yabancılık çekmeyeceğimi düşündüm. Bir de Azerbaycan’da üniversitede okumak daha pahalı bu yüzden buraya geldim.

SELEN ÖNDER
Aklımda olan bir bölüm değildi Endüstriyel Tasarım. Tercih zamanı araştırınca önü açık bir bölüm olarak gördüm. Hem Kadir Has Üniversitesi’ni hem de Karabük Üniversitesi’ni yazdım. Burası nasip oldu. Üniversite hakkında pek bilgim yoktu kazandıktan sonra biraz araştırdım, gayet memnunum.

BURAK SAYAR
Öncelikle İstanbul’a yakın olması benim için önemliydi. İstediğim zaman gelip gidebiliyorum. Bir de burada okuyan arkadaşlarım vardı. Onlarla adaptasyon sürecini daha kolay atlatırım diye düşündüm.

HATİCE AKAY
Oturduğum yere çok yakın olması ve çevremdeki birkaç arkadaşım burada olduğundan dolayı Karabük Üniversitesi’ni tercih ettim.

BURAK ÖZTÜRK
Yaşadığım şehre yakın. Üniversite olarak da güzel bir üniversite ve tabi ki en önemli sebep puanım buraya yetti.

ROKEA ARJAH
Çünkü yabancı öğrenci sayısını fazla buldum. Bu konuda burası çok iyi. Barınma sorunu yaşamadım. Şehre ve okula çabuk adapte oldum.

SAMİR MAMMALOV
Arkadaşımın önerisi üzerine geldim ve pişman değilim. Bence eğitimi gayet başarılı.

İREM EZGİ TOMBUL
Beni bu üniversiteye çeken en önemli etkenlerden biri doğup büyüdüğüm şehrin üniversitesi olmasıdır. İkinci olarak sürekli gelişen bir üniversite olmasıdır.

İSMAİL ALİYEV
Gelmeden önce bir araştırma yaptım ve burası tam benim hayal ettiğim gibi bir yerdi. Küçük, sakin olması çok önemli bir sebep benim için.

 

 

 

BETÜL ULUKAYA
Açıkçası büyük bir beklentim yoktu. Yıllardır buradayım ve şehrin yetersiz olanaklarına, mütevazi yaşamına alışkınım. Ancak üniversitenin gelişmesiyle olanakların da artması gerektiği düşüncesindeyim. Ayrıca okul kütüphanelerini aktif ve yararlı buldum.

SELEN ÖNDER
Ailem ve çevrem Karabük’ü çok övmüşlerdi ama geldiğim zaman beni moralli tutmaları için söylediklerini anladım.

BURAK SAYAR
İstanbul’dan geldiğim için hareketli bir yaşama alışkınım buradan da bunu bekledim ama bulamadım. Sadece yerleşkenin içi daha aktif ama şehir sakin. Daha çok 100. Yıl mahallesinde zaman geçirerek bir nebze hareketli bir ortam yakalayabiliyorum.

SAMİR MAMMALOV
Azerbaycan’da Mingeçevir’de yaşıyordum. Orası elektirik üretimi yaptığı için buraya göre daha zengin ya da olanaklı diyeyim. Şuan yaşadığım yer Bostanbükü ve köy yeri, bazen bu yüzden sıkıntı yaşayabiliyorum.

İREM EZGİ TOMBUL
Daha sosyal bir üniversite beklerdim. Henüz o sosyalliği göremedim.Akademik personelin ilgili ve bilgili olmasını ummuştum, bunu bulduğumu düşünüyorum.

İSMAİL ALİYEV
Gelmeden önce bir araştırma yaptım ve burası tam benim hayal ettiğim gibi bir yerdi. Küçük, sakin olması çok önemli bir sebep benim için.

 

 

 

BETÜL ULUKAYA
Duyduğum kadarıyla eğitim düzeyi bölümden bölüme değişiyor. Ben kendi bölümümden memnunum. Akademisyenlerin de yeterli ve başarılı olduğunu söyleyebilirim.

EBRU BURÇAK
Hocalar hakkında olumsuz bir düşüncem olmadı. Hepsi de alanlarında gayet başarılı. Mühendislik Fakültesi olarak benim gördüğüm kadarıyla çok iyi bir üniversitedeyiz.

ROKEA ARJAH
Hocalarım çok iyi ders anlatıyorlar. Bize çok iyi davranıyorlar. Ben çok memnunum.

İREM EZGİ TOMBUL
Hocalarımı çok sevdim hepsi çok cana yakın insanlar. Eğitim düzeyi de gayet iyi ama öğrenciler olarak bizim daha çok çalışmamız gerekiyor.

 

 

 

BETÜL ULUKAYA
Sanayi, Lokum, Samimiyet

İBRAHİM RIZAYEV
Sakinlik, Yeşil, Duman

SELEN ÖNDER
Küçük, yeşil, deniz yok

EBRU BURÇAK
Sessizlik, duman ve soğuk

BURAK SAYAR
100. Yıl, merkez, işçi

HATİCE AKAY
Duman, sanayi ve safranbolu

BURAK ÖZTÜRK
Sıkıcı, soğuk ve dumanlı

ROKEA ARJAH
Vatan, soğuk ve rahatlık

SAMİR MAMMALOV
Ormanlık

İREM EZGİ TOMBUL
Samimiyet, tarih, duman

İSMAİL ALİYEV
Mavi ateş, manzara, duman

RUMEYSA ÇALIŞKAN
Demir çelik fabrikası, yeşillik ve Safranbolu

 

 

 

BETÜL ULUKAYA
Sosyal faaliyet açısından kısıtlı bir şehir. Fiyatlar öğrencilerin bütçelerine uygun değil, bunlar düzenlenmesi gerekir. Şehir akşam saatlerinde canlılığını yitiriyor. Fakat ulaşım çok rahat. Şehir insanlarının da gayet samimi olduğunu düşünüyorum.

İBRAHİM RIZAYEV
Safranbolu’da kalıyorum orası çok güzel ama yol uzak olduğu için biraz yoruluyorum. Barınma konusunda sorun yaşamadım. Azerbaycan’daki hayatım tabi ki daha rahattı ama buraya da alışıyorum yavaş yavaş. Burası sevilesi bir şehir.

SELEN ÖNDER
İlk geldiğimde 100. Yıl merkez diye tanıtmışlardı çok şaşırmıştım. Sadece kafe görüyordum etrafta sonra merkezi çarşıları öğrenince rahatladım. Yine de küçük mütevazi bir şehir. Ulaşım, barınma gibi konular çok sıkıntılı değil onu farkettim.

EBRU BURÇAK
Büyükşehirlere göre haliyle bazı seçenekler kısıtlı ama yine de hiçbir şey yapılmayacak kadar olanaksız değil. Mesela barınma sorunum olmadı. Yurtta kalıyorum ve okula yakın mesafede. Ulaşım da gayet iyi bence.

BURAK SAYAR
Ulaşımda çok sıkıntı görmedim. Sadece saatleri biraz erken bitiyor. Barınma sorunu yaşamadım. Kültürel olarak Safranbolu dışında merkezin de biraz geliştirilmesi gerek bence.

HATİCE AKAY
Sosyal aktiveler konusunda biraz yetersiz. Çok fazla kafe var. Gerek tiyatro, gerekse diğer kültürel faaliyetler artırılmalı.

BURAK ÖZTÜRK
Şehir öğrenciye sosyallik sağlamalı, bu açıdan yetersiz buluyorum. Ulaşım rahat, sıkıntı yaşamıyorum o konuda.

İREM EZGİ TOMBUL
Karabük gitgide gelişiyor,olanakları artıyor.Bu gelişmeler beni sevindiriyor.

İSMAİL ALİYEV
Havasını pek sevmiyorum, alışmakta güçlük çekiyorum. Esnaf konusunda biraz sıkıntı çektiğimiz söylenebilir.

RUMEYSA ÇALIŞKAN
Öğrencilere herhangi bir konuda ayrıcalık tanınmıyor. Gerek fiyat konusunda, gerekse yardımcı olma noktasında büyük eksiklik görüyorum. Ulaşım konusunda ise gayet rahat bir şehir olduğunu düşünüyorum.

 

Röportaj: Çağla Tütünen – Salih Turan

 

Benzer Haberler