YÖKAK, KBÜ’nün İngilizce hazırlık eğitimini değerlendirdi

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK), İngilizce eğitiminde pilot üniversiteler arasında yer alan Karabük Üniversitesinde hazırlık öğrencilerinin İngilizce okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini gözlemledi.   

Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının dış değerlendirmesini yapan YÖKAK, bu yıl ilk kez pilot üniversitelerdeki İngilizce hazırlık okullarını değerlendirecek. Bu kapsamda YÖKAK tarafından görevlendirilen bir ekip, Karabük Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulunda, İngilizce hazırlık eğitimi alan öğrencilerin İngilizce okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini değerlendirmek için derslerde gözlem yaptı.

YÖKAK’tan yapılan yazılı açıklamada, Yükseköğretim Kurulu ve British Council iş birliği ile “İngilizce Hazırlık Okulları Dış Değerlendirme Programı”nın geliştirildiği ve değerlendirme takımlarında yer alacak 30 değerlendirici adayına, değerlendirici eğitimi verildiği bildirildi.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas ise eğitim programında yaptığı konuşmada, yabancı dil eğitimine belirli standartların getirilmesinin, ülkenin öncelikli hedeflerinden olduğunu belirterek, bu doğrultuda geliştirilen uygulama ve süreçlerin gözlemlenmesi gerektiğini söyledi. Pilot üniversitelerin İngilizce hazırlık okullarının, belirlenen kriterler çerçevesinde değerlendirileceğini kaydeden Elmas, bu kapsamda değerlendirici adaylarının eğitiminin önemini belirtti.

Bu yıl ilk kez uygulanacak program kapsamında pilot üniversite olarak belirlenen Karabük Üniversitesi, ODTÜ, Sabancı Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Bezm-i Alem Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünde yapılacak değerlendirme sonuçları rapor halinde YÖKAK’a sunulacak. Sonrasında ise ‘İngilizce Hazırlık Okulları Geri Bildirim Raporu’ hazırlanacak ve raporun son hali YÖKAK ve ilgili İngilizce hazırlık okulunun internet sayfasında yayımlanarak kamuoyuyla paylaşılacak.

Benzer Haberler