YÖK’te “İngilizce Eğitim Kalitesinin Geliştirilmesi Toplantısı”

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından, Yükseköğretimde İngilizce Eğitim Kalitesinin Geliştirilmesi Programı’nın (KGP) görüşülmesi amacıyla toplantı düzenlendi. YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın katılımıyla yapılan toplantıda programın pilot uygulamasının başlatıldığı üniversiteler arasında bulunan Üniversitemizin Rektörü Prof. Dr. Refik Polat da yer aldı.

British Council ile Yükseköğretim Kurulu işbirliği ile yürütülen program kapsamında YÖK’te düzenlenen toplantıya Karabük Üniversitesi’nin yanı sıra Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi rektör ve rektör yardımcıları ile British Council ve YÖK yetkilileri de katıldı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç toplantıda yaptığı açıklamada, yabancı dil eğitimi veren yüksekokullar ile üniversitelerin yabancı dil hazırlık okullarının ulusal ve uluslararası kuruluşlarca akredite edilip edilmediği bilgisine, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih kılavuzunda yer verilmesi hazırlığında olduklarını bildirdi.

Öncelikli hedeflerinin yükseköğretimin her kademesinde nitelikli bilgi oluşturmak olduğunu belirten YÖK Başkanı Saraç “Nitelikli bilginin vazgeçilmezlerinden birisi de bu bilginin aktarıldığı aracın, yani dilin, ister anadil olsun ister yabancı dil olsun yetkin bir şekilde kullanımıdır.” değerlendirmesini yaptı.

YÖK olarak Türk yükseköğretim sisteminde yabancı dil ağırlıklı eğitim veren üniversitelerdeki öğretim programlarının durumunun net olarak ortaya çıkarılması için British Council ile 2 yıl önce iş birliği yaptıklarını hatırlatan Saraç, “Türkiye’de İngilizce eğitiminde yaşanan sorunları gündeme getirmiştik. İngilizce programlarda bu dilin doğru kullanılamamasının ötesinde bilimsel bilgi aktarımında da sorunlar oluşturduğu ve bu durumun bilimin önünde bir bariyer olduğu konusunun altını çizmiştik.” diye konuştu.

Bu kapsamda, British Council ile iş birliği içinde Yükseköğretimde İngilizce Eğitim Kalitesinin Geliştirilmesi Programı’nın, Adana Bilim ve Teknoloji, Atatürk, Bursa Teknik, Erciyes ve Karabük Üniversitelerinde pilot çalışma başlatılması kararını 2 yıl önce aldıklarını dile getiren Saraç, programda gelinen noktayı beş üniversitenin rektörleri ve British Council yetkililerinin katılımıyla yapılan toplantıda ele aldıklarını bildirdi.

Üniversitemizin İngilizce eğitimindeki başarısı rapora yansımıştı

Ekim ayında Biritish Council tarafından bir gözlemci Üniversitemizde eğitim dili İngilizce olan Yabancı Diller Yüksekokulu, Yabancı Dil Bölümü, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Mühendislik Fakültesi ve eğitim dili % 30- %100 İngilizce olan programlara 5 gün süreli bir ziyaret gerçekleştirilmişti.

Kasım ayında ise, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ve British Council iş birliği ile “Yüksek Öğretimde İngilizce İçin Kalite Geliştirme Programı (KGP)” kapsamında yürütülen çalışma sonuçlanmış ve oluşturulan rapor Üniversitemize sunulmuştu. British Council’ı temsilen İngilizce Birimi İş Geliştirme Müdürü Ayşen Güven yaptığı sunum sırasında Karabük Üniversitesi’nin dil öğretiminde başarılı olduğunu, bunun da rapora yansıdığını belirterek bunu daha da geliştirmek adına bazı önerilerle beraber iş birliği konusunda British Council olarak destek verebileceklerini ifade etmişti.

Benzer Haberler